Keşkeler adamı keş eder - HÜSEYİN GÜL

30 Mart 2017 Perşembe 00:01

Adana’da şimdi moda oldu. Ne zaman kamuya ait beyaz bir duvar görseler, hemen sprey boya ile yazı yazıyorlar. Bazı yazıların içeriğine baktığımızda, bu vandallığın kontrolden çıkmış bir kültür akımı olma yolunda ilerlediğine şahit oluyoruz. Geçen bir tanesi denk geldi. Yazan genç, filozof bir tavırla arabesk bir nasihatte bulunmuştu. ‘Keşkeler adamı keş eder...’ Bunu okuyunca keşkelerimi sorgulama gereği hissettim.    

***

Keşke, doğum kontrol hapları gibi, ölüm kontrol hapları da olsaydı. Hayatın kısalığını yolculuğun sonunda değil, ortasında öğrenebilseydik keşke. Gammazcı toplum birbirini ihbar edeceğine, yanlışlarına itibar edebilseydi keşke.

***

Ucuz şarkıcılar ülkesinde, konservatuar mezunlarının konservesi kurulacağına, onlar için sanat pazarı kurulsaydı keşke. Ajda Pekkan'ın yüzü estetiğe dayanıyor diye, biz onun gerçek yüzünü görmek için bu kadar yıl beklemeseydik keşke.

***

Kamuoyu, oyunu demokrasiden yana kullansaydı keşke. Bu kadar nefretin toplandığı meydanlarda, iğne atsak yere düşseydi keşke. Yeni moda televizyon dizilerinde ağzımızı bozacağımıza, eski moda film seyircisi olarak zarif kalabilseydik keşke.

***

Avrupa Birliği diye ortalığı ayağa kaldıracağımıza, Ortadoğu enkazını üzerimizden kaldırabilseydik keşke. Spor programlarında etek giymeyi "alçaklık gibi" gösteren erkek yorumculara, "Asıl alçaklık pantolon giymekle adam olduğunuzu zannetmektir" diye haykırabilseydik keşke.

***

Birbirlerini yok etmeyi hünerli politika zanneden liderlere, birlikte varolmanın gücünü öğretebilseydik keşke. İnsanların özgürlüğü, başkalarının özgürlüğünün bittiği yerde başlamasaydı keşke. Keşkeleri hiç sevmiyoruz ama. Sevebilseydik keşke.

***

Sizin de benzer keşkeleriniz varsa ve rahatsızlık duyup hemen ardından bir sigara yaktıysanız, duvara yazı yazan gencin ifade ettiği gibi, ‘Keş’ oldunuz demektir. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI