Kısır döngülerden kurtulmalıyız - HÜSEYİN GÜL

2 Kasım 2016 Çarşamba 23:34

Adana’nın yıllardır birikmiş, adeta kangrene dönüşmüş yapısal sorunları önümüzde dağ gibi dururken, yapay gündemlerle, günü kurtarmaya ve popülist politikalarla uğraşıp duruyoruz.

Yıllardır, bu yapay gündemlere harcadığımız enerjiyi, yazının hemen başında vurguladığımız yapısal sorunlarımızın çözümü için harcamış olsaydık, bugün bu yazıyı da kaleme almamış olacaktık!

Biliyorsunuz, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, Adana’da da darbe ve darbecileri çağrıştıracak isimlerin kaldırılıp, yerlerine yenilerinin konulması gündeme geldi. Tabi bu isimlerin başında da Kenan Evren Bulvarı geliyor. Hoş, 15 Temmuz’dan önce bu bulvarın adının değiştirilmesi tartışılmış, ama bir türlü gerçekleştirilememişti.

15 Temmuz’dan sonra AK Parti İl Başkanı Fikret Yeni’nin Büyükşehir Belediye Meclisi Ak Parti grubuna verdiği talimatla sözkonusu değişiklik yeniden gündeme geldi. Geldi ama bu kez de MHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün, CHP’li bazı üyelerin de desteğini alarak, bu bulvarın adını Dr. Devlet Bahçeli olarak değiştirmek istemesi kriz yarattı. Nitelikli çoğunluk olmadan yapılan bu girişim, AK Parti ve CHP’nin girişimleriyle Valiliğe taşındı. Valilik meclis kararını iade etti.

Hemen belirtelim, Devlet Bahçeli de olsa, Kemal Kılıçdaroğlu da olsa, Binali Yıldırım da olsa bu isimlerin bir bulvara verilmesine karşı değiliz. Bunun özellikle de içinde bulunduğumuz o hassas günlerde, yangından mal kaçırır gibi konulması, tartışma konusu.

AK Partili üyelerin savcılığa yaptığı suç duyurusunu da göz önüne alırsak, Başkan Sözlü’nün bu inadını yeniden gözden geçirmesinde yarar var, diye düşünüyorum. Unutmamalıyız ki, Adana hepimizin.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI