Kıyamet çizgisi - HÜSEYİN GÜL

4 Nisan 2017 Salı 00:24

Komşusu açken bunu bildiği halde tok yatan adam, bilinçaltına kazınan “Son vurgunu nasıl yaparım?”  planlarını mışıl mışıl rüyasında görebiliyor. Gözlerini sabahın ilk ışıklarına açtığında, “Parayı kaldırmış, son model arabayı altıma çekmiştim. Haydi hayırlısı” deyip neşe içinde yatağından kalkabiliyor. Düşene tekme atıyor, tavuğun budunu eliyle yiyor, bedeninden önce ruhunu öldürüyor. Peki neden?

***

Oysa, insanlığın ruhunda duygular açıktı. Nedeni çok basit. Teknoloji duyguya silah çekti. Yıldızların simyasını bitirdi, kimyasal silahlar, nükleer santraller üretti. Yanına da "para için her şey mubahtır" diye not bıraktı. Bütün kapıları soysuzluğa açtı da, duygu korktu ve kaçtı. Döllenen patlamaların ve acımasız teknolojinin yanında, şimdi dillenemiyor bile.

***

İnsanlığın yaradılışında duygular netti, mertlik vardı. Teknoloji namertlik üretti. Kahpeliğin bütün hallerini öğretti, gücünü soyuz biçimde kullananlar için. Çocukluğumuzun cennet bahçelerini aldı, şeytanlığın binalarını dikti. İnsanlık adına duygusal bütün kanıtları yok etti. İnsanlara çamur atmanın tüm hallerini devreye soktu üstelik. İnternet en aşağılık silaha dönüştü. Radyasyondan beter hem de.

***

İnsanlığın yaradılışında vicdan vardı. Utanmak duygusu vardı. Teknoloji merhameti yok etti. Laneti üretti. Çelikten ordularını sürdü insanların üzerine. Çocukluğumuzun filmlerindeki masumiyeti aldı. Şiddetin bütün hallerini çocukların beynine kazıdı. "Vur, öldür, yok et." Sonunda duygusuzluk iktidar oldu, bütün dünyada.

***

Sonuç olarak yıldızı parlayan teknoloji, insanlığın ruhunu aldı. Hepimiz mutsuz ve umutsuz insanlara dönüştürüldük. O acımasız teknoloji, cep telefonu, internet ve nükleer santralleriyle, şimdi kaderimizin yolunu çiziyor. Buna kısaca "kıyamet çizgisi" deniyor. Duyguları yok etmenin bedeli de pahalıya ödeniyor.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI