MEDYADA ADANA - HÜSEYİN GÜL

30 Aralık 2017 Cumartesi 15:41

İçinde yaşadığımız Adana ile ulusal ve sosyal medyada gösterilen Adana arasındaki farka dikkat ettiniz mi hiç? Ben ettim.

Adana, Türkiye’de içinde huzurla yaşayabileceğiniz, cinsiyetiniz, yaşınız ne olursa olsun, dilediğiniz yerde, dilediğiniz saatte bulunabileceğiniz, başınıza bir şey geldiğinde, etrafınızda bulunan ve daha önce hiç görmemiş olsanız dahi yardım istediğinizde size kırk yıllık yakınına ediyormuşçasına yardım edecek insanların yaşadığı bir kent. Denemesi bedava; karnım aç diye çalacağınız kapıdan karnınız tok döneceksinizdir, bilmediğiniz bir adres sorduğunuzda, sizi o adresin kapısına kadar bırakabilecek onlarca insan bulabileceksinizdir… Hoşgörü ve yardımlaşma bu şehrin karakteridir. Ancak… Ulusal medyada Adana’da yaşanan adî suçlar ya da bu şehrin insanına has özelliklerin yarattığı hikâyelerin anlatılış, gösteriliş ve yorumlanış tarzı, Adana’yı aklî dengesi pek de yerinde olmayan suçluların cirit attığı bir yer gibi gösteriyor. Güneşe ateş eden, sürekli küfür ve kavga eden, -nedense- herkesin bir şekilde adlî olaylara karıştığı bir şehir mi sadece Adana? Bunun böyle olmadığını yalnızca biz Adana’da yaşayanlar biliyoruz. Ama Adana’yı televizyonlardan, gazetelerden, sosyal medyadan tanıyanlar –biraz da mizah sosuyla servis edilen- bir çılgınlar şehri olarak görüyor. Oysa Adana’ya gelene kadar suç oranının herhangi bir polisiye diziye 150 bölüm senaryo çıkaracak denli yüksek birçok şehir var… Neden o şehirler değil de Adana?

Bu konuda iş biraz da bize düşüyor gibi… İnsanların aklında yer etmiş Adana mizahından “suç”u silmek için en azından sosyal medyada Adana ve Adanalıların tek özelliklerinin güneşe ateş etmek, kebap, bici bici yeyip, şalgam içmek olmadığını göstermemiz gerekir. Bunun için de her şehirde yaşanabilecek adî suçlarla ilgili yapılan sosyal medya şakalarına gülmek ve Adanalılar olarak bunu pekiştirecek bir üslup kullanmak yerine, Adana’nın insanının, doğasının, şehrin güzelliklerinin Türkiye’nin geri kalanına ulaşabileceği paylaşımlar yapmak, bir adım atmaktır. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI