Mektupların adresi yok artık - HÜSEYİN GÜL

27 Ocak 2017 Cuma 18:44

Teknolojiden dem vurmuştum dünkü yazımda. Hala iddia ediyorum ki, bu cep telefonları hayatımızı kolaylaştırmak yerine aradaki samimiyeti yok etti. Elle yazdığımız mektuplarımız vardı, adreslerini yitirdiğimiz. Cep telefonlu teknolojiye yenik düşerken anlamını yok ettiğimiz. Yeniden icat ettiğimiz kurallarla sevgisizliğin sokaklarında dolaşıyoruz şimdi. O yüzden ölümler bile sıradanlaştı. Çiçeklerin isimlerini de unuttuk, sevgilerin kökünü kuruturken.

****

El örgü kazaklarımız vardı, şimdi tel örgüler arkasında duran düşlerimiz var. Taze fasulye ayıklayan kadınları sayıklıyor şimdiki zaman. Uzun zamandır beklenen bir dost gibi, mektuplarımız da kenarda köşede duruyor. Teknolojik dünya paranın her şeyden değerli olduğunu öğretti insanlara. Artık can yelekleri gökyüzünde, görebilene! Mektupları yazan parmakların arasında pörsümüş bir yaşamın izleri duruyor. O eller ağrıyan ayaklarını ovalıyor artık. Bir nefret seline kapılmış insanlar.

***

Hiç kapanmadan kanayan yaradır o mektuplar. Mazinin saygısıdır, sevgidir, asalettir. Şimdi teknolojik dalgalar vuruyor kalbimizin kıyılarına. Karanlık bir gökyüzü ağlarını örüyor da. Kardeş kardeşi vuruyor artık. Mektuplarımız vardı, elle yazılmış. O mektuplardan vazgeçmekle neleri yitirdiğimizin farkına bile varamadık. Ihlamur kokusunu unuttuk, poşet çaylara yenik düşerken. Kalplerin içinde kalan fotoğraflı kolyelerin dışında kaldık. Bir masaldık o mektuplarda. Birimiz hepimizi yalnız bıraktık.

***

Bizler mazi gazileriyiz. Hala güneşin kum saatini ters çeviren. Hala elimizdeki kağıt ve kalemle yitirdiğimiz adresleri arıyoruz. Yarım kalan duygularımıza mahsuben! Dün gece ne çok Cuma mesajı çekildi. Sizler cumayı mesajla hayırlarken, telefon şirketleri ikiye katladı kazancını. Giden sadece para olsa neyse. Geleneklerimiz de gitti. Mektuplar gibi. O yüzden bizler çaresiz kaldığımız zamanlarda şişelerin içine koyuyoruz mektupları. Denize atıyoruz. Kimse bulamasa da deniz kabukları kulak misafiri olur diye. Çünkü elle yazılmış mektuplarda kalemin de yüreğin de sesi vardır..

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI