Müzik - HÜSEYİN GÜL

12 Nisan 2017 Çarşamba 17:44

Merhum Yıldırım Gürses, her görüşmemizde sık sık dile getirirdi. ‘Yakalarsam mucuk yaparım’, ‘Neremi neremi?’ gibi şarkıların toplumu içten içe yozlaştırdığını söylerdi de, bende kendisinin çağa ayak uyduramadığını sanırdım. Ne kadar da yanılmışım.  Hatırlarsanız, Diyarbakır'da kurulan bazı büyükbaş hayvan tesislerinde, klasik müzik dinletilen ineklerden alınan süt verimi artmıştı. Demek ki, kaliteli müzik inekleri bile verimli hale getirebiliyor. Bu demektir ki, piyasa tarzı pop şarkıları, ineklerin bile raconunu bozuyor.

***

Müzik deyip geçmeyin. Türkiye, yozlaşan müzikle çok şeylerini kaybetti. Bir ülkenin nasıl yönetildiğini görmek istiyorsanız, müziğini inceleyin. Bir toplumun çöküşünü hazırlayan en berbat mikroplardan biri olduğunu fark edeceksiniz.

***

Türk Sanat Müziği eserlerinin derinliğinde kaybolan bir toplum varken, Türkiye'de resimler de başkaydı, eğlence de, insanlık anlayışı da. Müziğin kalitesi ayaktayken, komşuluk da ayaktaydı, saygı da... Vicdanlar aktı, aşk her şeydi. Ruh varken, ten hiçbir şeydi. Para için her şeyi sebil eden soysuzluk, bu topraklarda yüz bulmamıştı daha.

***

Şimdi toplumun savunduğu değerlerle, dinlediği şarkılar arasında garip bir örtüşme var. Şarkılardaki gerçeklerin karşılığı toplumda var. O yüzden klasik müzik dinleyerek verimi artan ineklerin de, bizim meslekte haber değeri var. Bu da bizim raconumuz.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI