Ölüm ve hak - HÜSEYİN GÜL

7 Mayıs 2017 Pazar 16:16

Adana’nın sevilen şahsiyetlerinden, İl Kültür ve Turizm eski Müdürü Zeki Yılmaz’ı kaybettik kısa süre önce. Allah rahmet eylesin. Gün geçtikçe artıyor yalnızlığımız. Kimsenin hakkını yemediğini gayet iyi biliyorum. O yüzden o hakkını helal etsin bizlere. Seni yürekten özleyeceğiz Zeki amca...

***

Gazetelerdeki ölüm ilanlarına bakarım zaman zaman. Kadın, ölen kocasına yazmıştır. "Kavuşacağımız süreden 2 yıl daha eksildi. Nurlar içinde yat sevdiğim."  Bir başkasının özlemleri dinmemiştir. "4 yıl geçti yokluğunu yaşayalı. Ne acın dindi, ne özlemin. Sen beni beklerken, ben seni yaşıyorum." Hayatın derinliklerinden gelen bir başka ilan. "Sen ölmedin yaşıyorsun. Aslında ölen biziz."

***

Geçen yıllardan aklımda kalan bir ilan vardı, çok etkilenmiştim. "En hızlısıydı hepimizin. En önde göğüsledi ipi. Vefat etti..."  Bu ilanlar yüreklerdeki yangınlara su döker. Dolmayan boşlukların tesellisidir. Ruhların buluştuğu bir derinlikte, belleğe kaydedilen güzelliklerin ölümsüz olmasıdır. Bir mesajdır gidenlere, ölüm kadar yakın, hayat kadar kısa.

***

Hayata bakarsınız. Bir yanda ölen insanları ruhunun derinliklerinde yaşatanlar. Bir yanda, kendi içindeki insanı öldürmekle meşgul olanlar. Hayatın içinde her şey mevcut. Hepimiz insanız nihayetinde. Ama en acısı, birini gönlünüzde öldürmektir. Onlar asla yaşayamazlar. İlanlarda bile.

***

Bu arada paylaşmadan da geçmeyim. Geçen gün Facebook’ta gezinirken bir arkadaşımın paylaşımı olarak denk geldi. Bir zamanlar kış gelince bir türlü güneye uçmak istemeyen bir serçe varmış. Fakat günün birinde hava öylesine soğumuş ki, minik serçe güneye uçmak zorunda kalmış. Geciktiği göç yolunda dondurucu soğuklar bir süre sonra kanatlarını hareket ettiremez hale gelince, serçe bir çiftliğin toprakları üzerine neredeyse donmuş olarak düşmüş.

***

O sırada yanından geçen inek, küçük serçenin üzerine pislemiş. Serçe sonunun geldiğini düşünmüş. Fakat küçücük bedeni ve kanatları gübrenin sıcaklığıyla ısınmaya başlamış. Nefes almayı başaran minik serçe mutlu bir şekilde şarkı söylemeye başlayınca, serçenin cıvıltısını duyan kedi, sesin geldiği yeri araştırmış ve gübreleri temizleyip serçeyi yemiş.

***

Meselenin ana fikri. Tepene pislik eden herkes senin düşmanın değildir. Seni pisliğin içinden çıkaran herkes de senin dostun değildir. Yani. Pisliğin içinde rahat ve mutluysan sakın sesini çıkarma. Ana fikirden yürekli insanlara kalan gerçek. Pisliğin içinden çıkmak istiyorsan, mücadele edeceksin. Ya da pisliğin içinde oturanları teşhis edeceksin. Yoksa bir ineğin gübresiyle, bir kedinin serçeyi yemesi arasındaki bağlantı doğanın yasasında var. Ama insanlığın anayasasında ve hiçbir kitapta, hak yemek yok. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI