Önümüzdeki Süreç Daha Tehlikeli - HÜSEYİN GÜL

22 Ağustos 2020 Cumartesi 19:58

Tüm dünya yaklaşık 5 aydır Çin’in Vuhan kentinden çıkan Koronavirüs (Covid-19) salgını ile uğraşıyor.

Özellikle İtalya ve İspanya’yı tarumar bu salgın, dünya çapında milyonlarca insanın enfekte olmasına, binlerce insanın da ölümüne sebep oldu.

Bu salgın, çıktığı ilk günlerde tüm dünyayı tedirgin etmişti. Ülkelerin sağlık bakanları, bilim kurulu üyeleri veya dalında uzman tıp doktorları televizyonlarda açıklama yapıyordu.

Gerçi televizyonda çıkan doktorlarımız, Çin’deki hemşirenin veya İtalya’da enfekte olmuş bir hastanın söylediklerinden farklı bir şeyler söylemiyorlardı ama olsun, kendimizce onların dediklerini yapmaya çalışıyorduk.

Hatta bir ara salgından çok çok bağımsız meslek gruplarından insanlar çıkıp salgını konuşuyordu. Aklıma da hep şu soru gelirdi; “Bu ülkede virolog yok mu?”

Tabi o dönem vaka sayılarını, ölüm sayılarını ülkece çok sıkı takip ediyorduk. Herkes kişisel hijyenine dikkat ediyordu, maskesini takıyordu, sosyal mesafesini koruyordu vs.

Ama bir şey oldu ve artık büyük çoğunluk bu saydığım kurallara dikkat etmiyor. Sanırım o “bir şey” de “alışmış olmak.”

Toplumca virüsün varlığına alıştık, kendimizden biri gibi kabullendik. Hatta öyle ki, sürecin ilk başından beri ağız dolusu bir şekilde “Virüs olduğuna ben inanmıyorum kardeşim” diyenler bile var.

Peki, neden?

Nedeni, duyduğumuz vakaların ve ölümlerin bizi veya sevdiklerimizi bulmuyor olmasıydı…

Geçtiğimiz günlerde ise vaka sayıları, dolayısıyla ölü sayıları artmaya başladı. Hani “bizi ve sevdiklerimizi bulmuyor” dedim ya. Artık bulmaya başladı. Yaklaşık 1 haftadır “Şunun kızı, bunun oğlu, onun kendisi Koronavirüs’e yakalanmış” gibi laflar duyuyorum.

Bu illet döndü dolaştı bizi yakaladı. Bundan sonraki süreç daha tehlikeli sevgili okurlar. Hepimizin çok daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Dikkat etmezsek eğer “sevdiklerimiz” kısmına biz de eklenebiliriz. Lütfen hepimiz daha dikkatli olalım.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI