Pantolon Bankası - HÜSEYİN GÜL

29 Temmuz 2017 Cumartesi 11:45

Nostaljik Türk filmleri yayımlayan bir televizyon kanalında belki 30’uncu kez ama ilk izlediğim keyifle bir kere daha izledim dün akşam. Filmin ismi "Pantolon Bankası" "Herkese bir ev parası, pantolon bankası" diye bir tekerlemesi vardı. Başrolde Sadri Alışık. Mahallenin en yoksul adamıydı Sadri Alışık. Üzerinde eski bir pantolon, cebinde kuruşu yoktu. Ama kalbinde de zerre kadar kötülük yoktu. Sefalet içinde yaşarken, bir yandan da kötü adamlarla mücadele ediyordu.

***

Sonra bir gün elini cebine attı, 10 lira çıktı. O zamanlar için eldeki en değerli kağıt para. İyi yürekli olmanın karşılığını pantolon ödüyordu ona. Sonrasında kötü adamlar gelip pantolonunu çaldılar. Ve yeni bir pantolon giydi Sadri Alışık. Kerameti pantolonda sayanlar, Sadri Alışık'ın eski pantolonunun cebine ellerini attıklarında hiçbir şey çıkmadı. Sadri Alışık'ın yeni pantolonundan gıcır gıcır onluklar çıkmaya devam etti.

***

O zamanlar bankalar, hesap açtıran mudilerine apartman dağıtıyordu. Kumbara veriyordu çocuklara. Çocuklara serenat niyetine verilen harçlıktı 25 kuruş. Doların karşısında bile dik dururdu. Ve Sadri Alışık gibi adamların pantolonundan çıkan 10 liralara karşılık, bankalar da insanlar karşısında güvenilir dururdu.

***

Dünyanın her ülkesinde bankacılıkta anahtar sözcük para. Bankalara güven duyulmayan bir dönemin kalıntılarını yaşadık. Bu ülke bankaları kurtarmakla bir ömür harcadı. Geleceğinden verdi. Hala da bankalara veriyoruz neyimiz varsa.

***

Bankaların elindeki güçle, insanların yenilgisi kaçınılmazdır. Çocukluğumuzda kumbaralara doldurduğumuz 25 kuruşluk direnci, bankaların bizlerden aldığı faizlere karşı bizler gösteremedik. Parayı kolay kazananlar, bizlerin kaybetme sebeplerini de oluşturdular. O yüzden "elini kendi cebine sokmuş" bankacıları bulmak mesele artık.

***

Adamın biri karanlıkta bir bankacının önüne çıktı. "Paranı ver" dedi. "Adam ben bankacıyım" diye karşılık verdi, kendine özellik katmak için. Adam daha bir hiddetlendi. "O zaman PARAMI ver".

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI