Penceremden insan suretleri - HÜSEYİN GÜL

23 Ocak 2017 Pazartesi 09:41

İzin günümde yapacak bir şey bulamayınca, pencereye çıkıp güneşe doğru kahvemi yudumladım. Bir yandan da insanlar yürüyordu sokakta. Açlar, toklar, bitik olanlar olmayanlar cümlesi. Yoksullar, orta halliler, tiner koklayan çocuklar, adamlar! Kimileri sinemaya gider gibi, kimileri ölüme gider gibi yürüyordu. Kendilerini bağımsız hissedenler de yürüyordu, bakımsız olanlar da. Sevdalılar da yürüyordu, sevdasızlar da. Kiminin tırnaklarında dökülmüş ojeleri, kiminin parayı bulma projeleri. Eldeki güzellikleri yitirmiş de, arta kalanlarla diğer insanları beslemek ister gibi yürüyenler de vardı. Hayalleri tek başına, kendisi kalabalık. Kimileri içi geçmiş, kimileri modası geçmiş gibi yürüyordu.

Kıyıya vurmuş yengeçler gibi yürüyenler de vardı. Karıncayı incitmez biçimde yürüyenler de. Hiç oralı olmayanlar da vardı, buralı olup olmadıklarının anlamı yoktu. Hemşeri ayaklarını hiç sevmediğim için belki. İstanbul'a kasten zarar vermeye gelmiş de. "Beni gönderdiler, kendileri yolda" der gibi yürüyordu. Bazıları şehrin nemli ve kasvetli havasına uygun adım yürüyordu. Kimileri kendine parantez açmış, kimileri bütün soruları üzerinde taşıyan şüpheli gibi. Ceketinin astarında sıcaklığını taşıyan yaşlı adamlar da yürüyordu. Elindeki pet şişeyle bir köpeğe bir damla su verebilmenin derdindeki genç kızlar da. Kimileri tanımadığı birinin peşine takılmış gibi. Kimileri iki ayağı bir pabuçta yürüyordu.

Teröre lanet okur gibi yürüyenler de var. Kitap okur gibi yürüyenler de. İnsanların asabını bozmak için yola çıkanlar da vardı. Kendilerinden başkalarının yürüdüğünün bilincinde hareket edenler de. Kimileri kaybettiği düşlerini arar gibi yürüyordu. Kimileri kurşun bakışlarıyla birilerini tarar gibi.  Düşünüyorum da. Her şeyin istediğimiz gibi olması gerekmiyor. Ama istemediğimiz şeylerin olması da gerekmiyor.  Acı ama gerçek. İnsanların yüzde 90'ı her kafadan aynı ses çıkarır gibi yürüyordu. Mutsuz ve umutsuz. Adam yerine konmamış gibi..

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI