Ramazan ve kardeşlik - HÜSEYİN GÜL

28 Mayıs 2017 Pazar 15:58

Özellikle son 3 gündür ülke genelinde vuku bulan olayları takip ediyorum haber sitelerinde ve gazetelerde. Ramazan'da bile insanları birbirine düşürmenin bütün hallerini görüyoruz. Azalmayan nefreti, konuşan kurşunları ve yok yere öldürülen insanları.

***

Kocaman bir çocuk bahçesi olması gereken dünya, kan göllerine dönüşüyor. Uçurtmaları bombalara yeğleyen gençlerin başı yana düşüyor. Ağaçların, çiçeklerin bile türleri var da, insanların nüfus cüzdanlarına ve inançlarına bile tahammül edilemeyen bir dünya düzeni yaratıldı. İnsanlık adına tutulmamış sözlerin dehşeti. Görüyoruz ki, hedef kardeşlik.

***

Ne yazık ki zaman kötü, diller zehirli hala. Bize düşmanlığı bahşeden hayat, ihaneti dansa kaldırıyor. Zarafetin hükmü yok. Çocukların, kadınların şefkatine iliklenmiyor ceketler. Ruhunu zorbalıkla baş göz edenlerle, onursuz bir hayata kaş göz edenler dünyasında, gittikçe yozlaşıyor hayat. Bir kibir festivalinde. Şeytan değil, insanlık taşlanıyor artık. .

***

Aynaya bakıp yüzünü göremeyenler var. Vicdanıyla yol arkadaşlığını değiştirenler. Son kullanma tarihi geçmeyenlerden geçilmiyor ortalık. Doğruluk ve dürüstlüğün hiçbir alanda anlamı yok. Sevgiyi ve saygıyı kabul etmiyor yürekler. Cılkı çıkmış duruşlarda. Yalanlar tıraşlanıyor artık. .

***

Oysa kardeşlik cennetin mührüdür. İnsanın içini ısıtan ışık salkımı. Yüreklerde vicdan taşımak, haksızlığın karşısında dik durmak.  Kardeşlik "ben" değil, "biz" olmaktır. Yerde yatan sefaleti ayağa kaldırıp, gerektiğinde o sefalete ortak olmaktır. Bütün canlıların yaşam hakkını savunmak. İnsanları vahşetin sırtından indirmek için elele vermek. Kardeşlik, sanki aynı anadan doğmuş gibi, dil, din, ırk ayrımı yapmadan sevmektir.

***

Kardeşlik ahlakın ve hukukun üstünlüğüne gönül vermek. İyiliğin ve güzelliğin dünyasında gönlünü ferah tutmaktır. Kardeşlik birçok mucizenin hikmet-i sebebidir. Allah'a yakınlıktır.  Beyaz bir sayfadır hayat. Üzerine ne yazılsa kirlenir. Hiçbirimiz bu dünyayı tertemiz terk etmeyeceğiz. Hayat başladığın beşiğe dönmektir. Eğer bir şeyleri temizlemek ve huzur içinde yaşamak istiyorsak. Tek çaremiz kardeşliğe dönmektir..

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI