Ramazan yoksullar içindir - HÜSEYİN GÜL

24 Mayıs 2017 Çarşamba 16:12

Kutsal günlere az kaldı. Ramazan ayı için hazırlıklara başladık. İftar topu patlayınca veya ezan okununca evlerine koşan güzellikleri göreceğiz biz. Hiç unutmam. Ramazan'dan bir gün önce bir adam gelirdi mahalleye. Arkasından bir kamyonet gelirdi. İçinde erzak dolu torbalar, yoksul evlerin kapılarında dağıtılır. Ardından bu karşılıksız gönül zenginliği; zengin dileklerle karşılık bulurdu. "Allah razı olsun."

***

İlahi bir emirdir Ramazan. İnsanlığın sadece "bana ne canım" demek olmadığı bir düzende. Önce kendini sorgulayarak aynaya bakardı insanlar. Aç insan aç insanın halinden anlardı da, böyle tok insanların Ramazan'da yoksullara cennet bahçeleri üretmesi garibimize gitmezdi. Havasından suyundan, bu toprakların soyundan gelirdi yardımlaşma. Öyle bilirdik.

***

İnsanların içini aydınlatan ışıktır Ramazan. Kardeşliğe kol kanat germek. Sofraları bölüşmek. İftar saatlerinde gelen dilenciler bile evlerdeki sofralara davet edilirdi. Ne vahşetinden korkulurdu erkeklerin, ne dehşetinden. İnsanlık makamında "Tanrı misafiri" sayılırdı her biri. Onların her sofrada hükmü vardı. Yoksulluğun bu görkemli duruşunda, Tanrı misafiri olarak kalkarlardı masadan.

***

Yoksul insanlar buzlu camlardan bakmıyor insanlara. Onların çığlıklarına deniz kabukları değil, insanlar kulak vermeli. Ramazan'ın amacı yaşamaktır, yaşatmaktır. Nedir bu görkemli iftar sofraları? Zenginliğin gösterisi mi? Yoksa Ramazan'da bile tüketimine ara vermeyen israf toplumunun gösterisi mi?

***

İftar yoksullara verilir. Zenginlere değil. O sofralarda bir kişilik ücretle, 30 tane yoksulu doyurmak mümkünken, lüks otellerde rezervasyon kuyruklarını gördüğüm zaman şaşırıyorum. İşte o yüzden geçmişin sokaklarında dolaşmayı daha çok seviyorum. Geçmişin rüya sayfalarını çevirdiğimiz zaman görüyoruz Gönül zenginliğiyle donatılmış sade bir sofra. Lüks iftar sofralarından bin kere kutsaldır..

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI