Saklambaç - HÜSEYİN GÜL

31 Mart 2017 Cuma 09:45

Atatürk Parkı’nda yem satıyorlar. Parka gidip de, güvercinlerin insanları beslediğini görünce, zamanın ne kadar kötü olduğunu anlıyorum. Soruyorum kendime. Bir ülkede enflasyon bu kadar kolay düşüyorsa, bizler neden altından kalkamıyoruz? Anonslar verilmeye başlandı. Bu yaz su derdimiz büyük olacakmış. Kendimizi temize çekecek suyu bulandırmayalım da, içecek suyu nasılsa buluruz.

***

Karamsar değilim ama kötü rüyalar görüyorum artık. Çünkü bizi biz yapan değerlerimizi öylesine çamura bulaştırdılar ki, hiçbir güç benim çocukluk rüyalarımı geri getiremez artık.  Ülkede yaratılan korku haline bakıyorum. Tüketim toplumunda, cesaretin üç paralık değeri olmadığı ortadayken, insanların bir sirki izlediği hissine kapılıyorum. Unutmayın diyorum. "Sirkteki izleyiciler de, en az cambazlar kadar tehlikededir."

***

Çocukluğumuzdaki saklambaç oyunlarından kalma bir alışkanlık. Saklambaç oynarken, yakalanan değildir değerli olan, saklanana verilir ödül. Oysa gerçek hayattaki en değerli ödüldür cesaret. Düşünüyorum da, korkularına saklananlar, bir sabah uyandıklarında kendilerini bulamayacaklar. Fazla uzaklaşmamışsa, cesetler genelde sahile vurur.

***

Ayrıca, ölümden korkanların hayatta kalma şansı cesurlardan çok değildir. Yani o kadar baş eğmeye değmez. Ayakta ölmek, dizüstü yaşamaktan iyiyken. Zaman her şeyi öğütüyor. O güzelim insanlar da şarkılar gibi, gönül penceresinden ansızın bakıp geçti. Eskiden geç uyananlar için "Üsküdar'da sabah olurdu" Şimdi onun da modası geçti.

.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI