Sesimi duyan var mı? - HÜSEYİN GÜL

11 Haziran 2017 Pazar 18:41

Pek çok konuda örnek gösterdiğimiz Avrupa’yı nihayet geçmişiz. Cep telefonuyla konuşma rekorunu 222 milyar dakika ile elimizde tutuyoruz. İşte Avrupa'nın zirvesinde bir Türkiye gerçeği. Tüketimin kralıyız. Otobüslere bakıyorum. Herkesin elinde bir cep telefonu. Yaya geçidini kullanırken bile cep telefonuyla konuşarak geçenler.

***

Artık geleneksel hale gelen, restoranlardaki sabah kahvaltılarına bakıyorum. İki çocuklu bir aile, önlerinde kahvaltıları duruyor ama hepsi de cep telefonuyla meşgul. Kendilerini hareket halinde hissediyorlar belki. Ya da kopuk aile fotoğrafını çektiriyorlar.

***

Zamanın çoğu ulaşıma giderken, insanlar kaybettikleri zamanı telefonla harcayarak kazanacaklarını düşünüyor belki. İlerlemeyen trafikte ilerleyen teknoloji. Teknolojiyi yönetenler, elbette bu tüketimin arkasında durmak için, böyle harika mazeretler de üretecektir. Meselenin içinde para olduğu zaman, insanların tüketimini körükleyen gurur verici gerçekler sunmak gerekir. O yüzden; "Neden Avrupa'da telefonla konuşmanın rekorunu biz kırıyoruz?" diye sorgulamanın anlamı yok. Biz tüketmeyi çok severiz.

***

Ayrıca o cep telefonlarının gerektiğinde silah olarak kullandığını bilmiyor muyuz? Dolandırıcıların Kalaşnikof'u olarak mesela. Neyse... Can kulağıyla birbirlerini dinlemeyen insanların; telefondaki uzun muhabbetlerinin nelere dayandığını başkaları araştırsın. Hayat kendini yenilerken, bizlerin eskilerde kalmasının bir sebebi var elbet. Büyüklerini ziyaret etmeyi bile "telefonla halleden" yeni toplum anlayışında, bizler hala mektup çocuklarıyız.

***

Pullar mektuplarını terk ettikten sonradır ki. İnsanlar da zarafeti terk etti. Hayatında mektup zarfı kapatmamış insanların dili, sistemin anadili oldu. Bakınız sanal alem. Bakınız telefon dili. O yüzden çocukluğumuzun dilini arıyoruz. Ve birbirlerini can kulağıyla dinleyen organik insanlığın elini. Zamanın bizlerden aldıklarına karşılık verdiği cep telefonu. Büyük haksızlık. Çok büyük

***

Tarife ve taahhüt gibi aldatmacalarla insanların parasını gasp eden telefon şirketlerine yasalar bile ayrıcalıklı davranıyor. Eee güçlü olan haklıdır. Bizleri böylesine tüketime zorlayanların yasalar önünde özel bir yeri de olmalı. Emeğin, hakkın, hukukun güçlünün karşısında galip geldiğini görebilmek ancak rüyalarda mümkün olur. Mahkemeler bunun örnekleriyle dolu. Güçlünün yolunu kapatmak kolay mı sanıyorsunuz?

 

.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI