Seyret ki; Biz de akşam olmakta - HÜSEYİN GÜL

27 Nisan 2017 Perşembe 16:55

Son demlerini saymazsak, alışılmadık yağmur ve soğuk hava dalgalarıyla mevsimlere meydan okuyan Nisan ayı, insanların da canına okudu. Bir yanda çaresizliğin hüznü küreklendi şehirlerde. Öte yanda saltanatın keyfi çöreklendi.

***

Politika incir ağacı dikiyor ocağımıza. Anneler çocuklarına hüzünden hırka dikiyor. Herkes kaderine razı. Suskun penguenler gibiyiz, birbirinin kopyası. İnsanlar korkularını toprağa ekiyor. Başkalarının evi yanarken, kıs kıs gülerek seyredenler ülkesi haline getirildik. İnsan insanın kurdu artık, komşu komşuya göçebe. Kalpler birbirine çarpıp kırılıyor. Toplum hızla uzaklaşıyor birbirinden. Bir düşünün, galaksiler de böyle savrulmuştu bir zaman.

***

Sosyal medyada insanlık dramlarıyla ilgili paylaşılan videolara bakıyorum. Aynı görüntüleri izleyenlerden, farklı yorumlar. İnsanların gözlerine değil, yüreklerine gözlük gerekiyor belki. İnsanlar eski fotoğrafların içinde saklanıyor. Kimileri kendilerini kutsayıp, kirleriyle paklanıyor. Vicdanlar hükümsüz, herkes yalnızca kendini seviyor. Derinlerden, çok derinlerden gelen bir ses, "Bu ülkede bahar bitti" diyor.

***

Politika halka hizmetin neresinde, bilen varsa parmak kaldırsın. Kıdem tazminatları da fona devredilecekmiş. Bütün haklarımız devrildi, varsın o da gitsin. Özgürlük ve demokrasi bizim baharımızdı, gitti. Bir daha gelmeyecek.

***

Biz çoktan boyladık öbür dünyayı. Kaç zamandır yaşamıyoruz zaten. Aldığımız her nefeste içimize karanlıklar dolmakta. Barışın, kardeşliğin, huzurun külü bile kalmadı ki ısınalım. Karlı havaları seyret ki, akşam olmakta.. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI