Sigaranın dumanı - HÜSEYİN GÜL

27 Mart 2017 Pazartesi 09:57

Kaçak sigaranın sağlıktan ziyade ülkeye verdiği zararı içeren kamu spotu dönüyor televizyonlarda. Elde edilen gelirin askerimize veya polisimize sıkılan kurşun olarak geri döndüğü söyleniyor. O halde devlet halkı bilinçlendirmeye çalışmaktan başka neden farklı tedbirler alma yoluna gitmiyor. Mesela orijinal sigaranın fiyatını ucuzlatmak iyi bir fikir olmaz mı sizce. Bugün, vatanı için canını verecek bir adamın cebinde bile kaçak sigara paketine rastlamak mümkün.

***

Çaresiz. Çünkü en ucuz orijinal sigaranın yarısından daha az para ödeyerek satın alıyor kaçak sigarayı. Bunu yapmazsa ay sonunu getiremeyecek belki. En iyisi içmemek ama Sultan 4. Murat döneminde, kellesinin gövdesinden ayrılacağı korkusunun bile tiryakiyi vazgeçiremediğini gözardı etmemek gerek.

***

Yanlış anlaşılmasın, övdüğümden değil, gerçeklerden bahsediyorum. Sigara denilen meret, bütün toplumların vazgeçilmezdir artık. Köy kahvesinde oturan adamın işaret parmağıyla, orta parmağının arasında nikotin sarısı yer yapmıştır. Sigaranın külünde ne acıları saklanmıştır, en iyi kendisi bilir. Kaç kez lanet etmiştir sigaraya. Kaç kez tükürüp fırlatıp atmıştır ama bırakamamıştır. Parası olduğu müddetçe, en yakın dostu bilmiştir sigarayı. "Kovsa da gitmeyen."

***

O adam sigaraya alıştığı zamanlarda, dünyada bu denli sigara karşıtı eylemler yoktu. Olsa bir çok insan bu merete alışmazdı. O adam ateşi tutar gibi konuşmayı sigarayla öğrendi. Dağları yıkacak öfkesini sigarayla dindirdi. Zor hayat şartlarında, dumanından kement de yaptı kendine. Film sahnesi de...

***

Ciğerleri duman oldu, dişleri tarumar oldu. Sabahları uyandığında ağzı zift gibi. Ölüm kapısında tetikte. Ama alışmış bir kere. Her veda töreninden sonra yenik düşmüş de, ele güne rezil olmuş üstelik. Sigara onun hayatıyla oynuyor, biliyor. Ama bırakabilmek elinde değil. Bir yangının ortasında, içiyor bu mereti. O adam, oyunu şu anki mevcut hükümete verirken, rahat bir nefes almayı da umut etmişti. Sigarasını keyifle tüttürmeyi. Şimdi o adama, "sigara içme diye zam yaptık" demek, ne kadar insaflıdır acaba?

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI