Sinek, yaşamayı anlatır - HÜSEYİN GÜL

20 Mart 2017 Pazartesi 00:18

Referandum tarihi yaklaştıkça toplum daha bir geriliyor. Siyaset kızışmaya başlıyor. İnsanlar para harcamaya, yatırım yapmaya çekiniyor. Bir tedirginlik havası hakim. Herkes gelecekten korkuyor, her yanımız huzursuzluk kaynıyor. Gerginliğin ipine asılı siyaset, hayatı insanlara zehir etmeyi seviyor. Müşterisi bol olduğu için belki.

***

Dünyanın birçok bölgesinden kan, gözyaşı ve nefret hakim. Oysa dünyanın en değerli savaşı barış üzerine olmalıydı ama izin yok. Birbirlerini katleden Müslümanları gördükten sonra haykırmamak elde değil.  Acaba sabah ezanları kimi çağırıyor? Dünya kocaman bir çocuk bahçesi olsa, o zaman politikacılardan nefret etmekten vazgeçerdim.

***

İnsanoğlu, ateşin keşfinden önce, içindeki zorbalığı keşfetti. En kötüsü de o insanların yeniden maymun olmak istemesi, taş devrine özlemi. Hayat ölümün kardeşidir ama yine de cesaret verir. Kimsenin kuşkusu olmasın. Ölümden korksak büyümezdik.

***

Bir zamanlar "kurban olam kalem tutan eline" denirdi. Namuslu gazeteciliğin ödülü olarak. Şimdi insanlık vicdanlardan akıp giderken, bir baktık ki kalemler haksızlığın tutkalı olmuş. Adaletsizliğin ve yağcılığın sembolü. Kendinden olmayanı yok etmek yerine, sisteme inat kardeş olmak zamanıydı. Ama biz o zamanları çoktan tükettik galiba. İnsanca yaşamaya teneffüs boşluğu kadar bile izin yok artık.

***

Her şeye rağmen, inadına yaşamak gerekiyor. Bir kayaya ne yapabilir ki dalga, onu aşındırmaktan başka. Bir hamamböceği, ağırlığının 800 katını sırtında taşıyabilir. Sinek de küçüktür ama sadece mideyi bulandırmaz. Yaşamayı anlatır. Bilmem anlatabildim mi?

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI