Şöhretin iki yüzü - HÜSEYİN GÜL

14 Mart 2017 Salı 09:54

Sesi güzelse, içten söylüyorsa çirkin olsun önemli değil. Sanatı icra edebiliyor olmak fazlasıyla yeterli. Şöhreti yakalamanın kolay olmadığı yıllarda, sanatçı diye bir kavram vardı. Şimdi Youtube’ye video yükleyen herkes meşhur birer sanatçı. Günümüzde şöhret ballı börekli bir davetiye uzatır insanlara. O yüzden popüler olmayı her şeyin üzerinde görenler, gün gelir hayatın altında kalır. Kimleri gördük. Şöhretin getirisiyle götürüsü arasında kaybolan insanların hazin sonlarında.

***

Birçoklarının hayatla bağları ucuz otel odalarında kesildi. Birçoklarından zamanından önce umut kesildi de, şöhretli yıllarında yanlarında olanların kılı kıpırdamadı. Şöhretin dostu olmaz. Şöhretin dalkavukları olur. O yüzden şöhreti matah bir şey zannedenler, içlerindeki efkarla azar azar yok oldular. Mazi camdan bakarken, ömrünün sonbaharında ekranlara çıkıp, "Beni sigortalı işçi yapın" diye ağlayan bir oyuncunun durumu nasıl da yürek yakar. Kim üzülür, kim ağlar sanıyorsunuz? Ekran başında vicdanı olanlardan başka.

***

Bir albüm çıkarabilmek için, yapımcısının yatağını paylaşan kadınları duyduk.  Ne için? Şöhret olup parayı bulacak, parayı bulunca daha iyi hayat yaşayacak. Daha iyi hayat yaşarken, aynaya başka türlü bakacak. Her şey kendi şöhretinin etrafında dönüyor zannedecek. Şöhretin verdiklerini alması bir anlıktır da, şöhret müptelası insanları bekleyen diz boyu karanlıktır. Bunu ona kim anlatacak? Yatağına davet eden prodüktörü mü? 

***

Şöhret bir piyangodur. Kime çıkarsa etrafındaki insanlar çoğalır. Para bittiğinde yolda görse tanımaz! Şöhret hava getirir. Yapay insanları etrafında pervane eder. Medyayı mıknatıs gibi çeker. Ama şöhret kadar hain, ikiyüzlü bir gerçek daha yoktur. Şöhretin niyetini öğrenmedikçe, hayatın anlamını öğrenmek mümkün değildir. O yüzden şöhret olmak için çabalayanların, şöhretin kendilerinden alacaklarına karşı ibretlik resimler vardır. O resimlere dikkatlice bakmaları tavsiye edilir. Gözleri parlak ışıkta görebiliyorsa tabi!.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI