Sokak isimleri anılarımızdır!.. - HÜSEYİN GÜL

22 Ekim 2017 Pazar 14:26

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle, birkaç gün önce daha çok kırsal kesimden gelen muhtarlarlaa, HiltonSA Oteli’nde buluştu. 3. Muhtarlar Buluşması adı altında yapılan etkinliğe, çok sayıda muhtar katıldı, panel düzenlendi.

Etkinlikte, Başkan Sözlü, Büyükşehir Belediyesi olarak ortaya koydukları hizmetleri slaytlar eşliğinde muhtarlara anlattı. Gazete sütunlarında mutlaka okumuşsunuzdur, o yüzden detaylara girmeyeceğiz. Zaten bu yazının ana konusu da bu değil.

Asıl konumuz, Başkan Sözlü’nün aslında altını kalın çizgilerle çizdiği ama basına da yansımayan bir tespiti üzerinde durmak istiyoruz.

Bilindiği üzere yeni Bütünşehir Yasası’yla, bu kapsama giren büyükşehirlerde, köyler, mahalleye dönüştürüldü. Mahalleye dönüştürülen köyler bu statüsünü kaybetti haliyle. Ancak, yine de insanlarımız mahalleye dönüştürülen köylere eskiden olduğu gibi hitap ediyorlar. Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de, muhtarlara seslenirken, tam da bu konu üzerinde durdu.

Esasına bakılırsa, yeni Bütünşehir Yasası öncesi de, kent merkezlerinde sokakların isimleri kaldırıldı. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’yle, sokaklara numaralar verildi. Belki böyle bir olay çeşitli açılardan gerekli idi. Orası ayrı bir konu. Ama, ülkemizde sokak, cadde ve mahalle isimlerinin herbirinin ayrı bir hikayesi, ayrı bir anısı vardır. Kimi sokaklar, mahalleler, adını bir kahramanlık öyküsünden almıştır, sadece o sokakta, o mahallede yaşayanlar değil, belki bütün bir şehir halkı o ismin nereden geldiğini bilmektedir.

Başkan Sözlü de o konuşmasında, muhtarlara mahalleye dönüştürülen köylerin isimlerinin mutlaka köylerinin isimleriyle hitap etmelerini istedi, bunu ileri günlerde Büyükşehir Meclisi’ne getirerek, yasal bir zemine oturtmaya çalışacağını kaydetti. Örnek de verdi. Adana’da herkesin bildiği Şambayadı Köyü de, şimdi mahalleye dönüştürüldü. Sözlü, Şambayadı örneğini verirken, “Bayat”ların eski bir Türk kolu olduğunu ve ülkemizde de bir kısmının Adana’ya yerleştiğini anlattı.

Evet, sokaklarımızın, köylerimizin, mahallelerimizin adlarının insanlarımızın hayatlarında önemi, anısı vardır. O isimler, adeta hafızalarımız gibidir.

Bilmem kaç numaralı bir sokak, bana bir şey ifade etmiyor, ama Osmanlı’nın son dönemi, Cumhuriyetin başlangıcında, “Çalçaput Mahallesi” olarak bilinen, günümüzün Döşeme Mahallesi’nin hikayesi, kitap olacak değerde.

Başkan Sözlü’ye bu bağlamda teşekkürler.


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI