Sosyal devletin gülen yüzü - HÜSEYİN GÜL

11 Ekim 2017 Çarşamba 14:25

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin uygulamaya koyduğu doğum parası vatandaşları memnun ediyor. İlk doğuma 300, ikinci doğuma 400, üçüncü doğuma 600 lira yardımda bulunan devletimiz, bebekler ikiz olduğunda ise bu rakamı bin liraya çıkarıyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, aynı zamanda sosyal bir devlettir. Sosyal devlet olmanın gereklerini de yukarıda sıraladığımız doğum yardımlarıyla göstermektedir. Bu yardımlar, sadece doğum yardımlarıyla da sınırlı değildir. Evde bakım ücretinden tutun, eğitim yardımına kadar daha birçok alanda kendini gösteren sosyal devlet uygulamaları bize göre daha da genişletilmelidir.

Çocuklarımız daha iyi bir ortamda büyümelidir. Bu görev ve sorumluluk da sadece ailelere düşen bir iş değildir. İşte bu noktada devlet devreye girmektedir. Eğitimden sağlığa kadar devlet, çocuklarımızın, gençlerimizin her alanda donanımlı bir birey olarak yetişmesi için görevini eksiksiz yerine getirmektedir.

Bizim insanımız, geçmişten günümüze kadar boş yere “devlet baba” dememiştir. İnsanımızın devletine olan inancını, güvenini dile getiren bu söylem, günümüzde devletlerin sosyal yönünü de ortaya çıkarmıştır. Yurttaşıyla arasına kalın duvar ören devletlerin sonsuza kadar yaşamayacağı günümüzde bir gerçeklik olarak karşımızda durmaktadır. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI