Suriyeli ve futbolcu arasında sıkışan vicdan - HÜSEYİN GÜL

9 Temmuz 2017 Pazar 17:28

Merhametimize ve vicdanımıza sığınan Suriyeli mültecilere karşı bir ırkçılık hareketi başlatıldı. Birilerinin düğmeye bastığı kesin. Amaç ülkede kaos çıkarmak. Bırakın ekmeği, aldıkları nefes bile çok görülüyor artık. Doğmamış bebekleriyle beraber vahşice tecavüze uğrayıp öldürülüyorlar da, buna hala ‘Bireysel cinayet’ diyenler çıkabiliyor. Ortada bir sorun varsa, politikacıları eleştirmek yerine mazlumları linç etmek, ne ahlaka, ne dört kitabın herhangi birine sığar.

***  

Bizim vergilerimizle saltanat sürdükleri söyleniyor. Aynı sözün sahibi, taraftarı olduğu futbol takımına milyon eurolarla transfer olan futbolcuyu ise yere göğe sığdıramıyor. “Ödemediğiniz vergileri bile biz ödüyoruz” demiyor. Vatan sevgisini kimseye kaptırmayan futbolcular, parayı cukka ederken, öğretmenlerimiz üç kuruşa geçinmeye çalışıyor da, onların vatan sevgisi görmezden geliniyor. Polisler günde 20 saat çalışıyor, gerektiğinde canını veriyor da,  bir futbolcu kadar kadar vatan-millet edebiyatı yapmıyor.

***

Transfer sezonu devam ediyor. Bu ülke sizin futbolcu beyler! Tarlaya küfür ekin, ‘onu değil, bunu çekin’ diyenleri baz alın. Haz alın yaptıklarınızdan. Ettiğiniz küfürlerle şerefinize şeref katın. Ruhunuzda incelik olmasa ne yazar, sizin enseniz kalın. Yeni projeleriniz varsa sunun, nasılsa sponsor gırla. Bir küfür okulu açın mesela, ya da kaçak otomobil satan galeriler. Şerefli müşterileriniz bol olur.

***

Bu ülke sizin futbolcu beyler! Bizim okuyarak veya tırnaklarımızla kazıyarak elde ettiğimiz mesleğimiz bile sizlerin. "Kitap okumayan futbolcular değerlerin canına okur" diye yazıldı da ne oldu? Bir silahınızı çekip yazanları vurmadığınız kaldı. Çekinmeyin onu da yapın. Üç kelimeyi bir araya getiremeseniz de, önünüzdeki maçlara baksanız da, gazeteler televizyonlar sizleri bekliyor.

***

Buyurun meydan sizin! Öylesine aç ki gözleriniz, milyon dolarlar kazanıyorsunuz da, hala kaçak otomobil kullanma şerefine nail oluyorsunuz. Bir de prim kavgası yaparsınız. Servis garsonlarından da haberimiz var, senaristlerden de. Ceplerinizi doyuramadık, gözünüzü toprak doyursun. Bizler hala mazinin yürekli ve asil futbolcularını bekliyoruz. Olur ya, siyah beyaz fotoğrafların içinden çıkıp gelirler diye. Bu ülkede her şey sizin olabilir ama sizler o insanların tırnağı bile olamazsınız.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI