Tabiatın sabrı - HÜSEYİN GÜL

15 Mart 2017 Çarşamba 00:31

İnsanoğlu alıngan ve kırılgan bir yaratıktır. Bunu her zaman söylerim. Hatta o kadar ki, sevdiğimiz birine karşı kırılmak için fırsat ararız. Bulamazsak da yaratırız. Hayata da öfkeleniriz bazen. Yalan dünya deriz de, aslında yalan olan insandır. Taşınmaz malların vicdanlardan daha değerli olduğu bir dünyayı insan yarattı. Bu kadar kiri insan üretti. "Namussuzluğun düğünü" diyorlar buna. O yüzden insanlığı dışlayan bütün gerçeklerin suça ve günaha boğulması sebepsiz değil.

***

Bencilliğin cumhuriyetinde küçülen insanlara bakarız da, aslında sebeplerini kendimizin ürettiği bir sonuçtur bu. Kötülük kendisine yapılan iyiliklerin canına okuyacak kadar öfkelenir de biz hala insanlardan medet umarız. Olsun. Hala iyi insanlar var, öfkemizin yolunu kesebilecek kadar hem de!

***

İnsanı deviren ağırlıktır öfke. Kötülüğü baştan çıkarır. Kötü bir ur gibi besler insanı. Zulmü hayata zevk veren tek gerçek haline dönüştürür. Hayatın her köşesinde böyle insanları görebilirsiniz. Siyasette, sanatta, iş hayatınızda. Eğer sürüye karışacaksanız, kendinize öfkelenin. Eğer kötülüğün çorbasında benim de tuzum bulunsun diyorsanız sizinle birlikte yürüyen bir adınız olacak. Kimse geçmişini silemez.

***

Kimseden iyilik dilenmeyin. Kimseye de kötülük dilemeyin. Bir şarkıcıyı tanımıştım yıllar önce. Ruhunu şeytana satmıştı da, annesinden almıştı eğitimini. Hayatımda onlardan daha kötü insan tanımadım. Böyle insanlara öfkelenmektense, mahşer hesabını yapmak daha keyifli. Çünkü kötü düşünceler bumerangdır, sahibini bulur.

***

İnsanlar çok zaman öfkeyle savunur kendini. Çok zaman da teknolojik puştluklarla. Nükleer silahlar, kozmik savaşlar, yeraltını bile yok eden insanlık dışı yatırımlar. Oysa böylesine kirlenen bir dünyada, tabiatın öfkesini de hesaba katmak gerekir. Çiçek kokulu bir dünyayı, mazot kokulu bir dünyaya çeviren insanoğluna öfkelenmek onun hakkı değil mi? Tabiatın sabrından utanın.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI