Twitter - HÜSEYİN GÜL

11 Mart 2017 Cumartesi 01:27

Zaman ilerledikçe alışkanlıklar da değişiyor. Bizlerin çocukluğu ve gençliği duvarlara yazı yazmakla geçti. O yazılarda bile, kendi duygularımızı ortaya dökerdik. Şimdinin sanal alemi gibi. Duvarın arkasındaki insanlara duyduğumuz saygıdandır ki,  hiçbir zaman duvarları yıkmadık, yıkamadık. Bilirdik  ki duvarlar sevgiyle yıkılır. O da duvarın önündeki ve arkasındaki insanlar isterse. 
***
Sonra duvarlar yıkıldı, meydanlara çıkıldı. Ama bu kez insanlar kendilerine yeni duvarlar ürettiler. Gördük ki, değişen dünyada değişmeyen tek gerçek, nefretin azalmadığıdır. Teknoloji bir yandan özgürlük direnişini körükledi öte yandan sevgisizliği de fena halde besledi. Sosyal medya buna en anlamlı örnektir. 
***
Twitter'in bir yanı ülkenin en değerli sosyal topluluğu. Haksızlığa karşı dururken, toplumsal meselelerde medyadan bile daha etkili. Ama öte yanında saygısızlığın üzerine kurulu bir dünya oluşturuldu. Raflarında iftiranın ve tehditlerin paçavralarıyla dolu. Twitter, insanlığın organik haliyle, hormonlu halinin çatışması gibi. Bazıları kendi dünyasına kahya arıyor. Kişisel bayrakları var, kişisel silahları. Kadın erkek ilişkileri, futbol ve siyaset saldırılarının öznesi. Bir nevi antibiyotik! 
***
Bu sistemin gelişmesine yasalar izin verdi, medya yol verdi. Ve nihayet yasalar ayağa kalktı. Mahkemeler, twitter’da birbirleriyle sürtüşen, inatlaşan kişilere hem para hem hapis cezası vermeye başladı. Mahkeme kararları, tehdit, hakaret ve sövgü devrinin, sanal alemde kapandığının mührüdür. 
***
Bir şeyleri paylaşmak ve hayatın güzelliklerine eşlik etmek varken, elbette eleştiri de olacak. Bel altı çalışmak ve nefretle doymak, hiçbir insanlık yasasında mevcut değil. Sosyal medya, daha güzel bir dünya isteyenlerin odak noktasıdır. İnsanlık devriminin özgürlük meydanı. Bir insan, özgürlüğünün başkalarının özgürlüğünün başladığı yerde bittiğini hissediyorsa. O insanın özgürlüğüne köle olunur..

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI