Uçurtma mevsimi Sonbahar - HÜSEYİN GÜL

25 Eylül 2017 Pazartesi 01:21

Adana’ya vaktinden çok sonraları gelir. Eylül ayında bulunmamıza rağmen, sarı yaprakların uğurladığı yolculara selam vermek için henüz erken.  Sonbaharın asaletini hiçbir mevsime değişmem. Kendisinden sonra gelenlere hayat  vermek adına, yapraklarını döktüğü için. Sonbahar ayrıca uçurtma mevsimidir. Sokaklar daraldıkça, gökyüzüne bakan insanlar azaldıkça, baharda kuşlarla yarışan uçurtmaların da anlamı kalmadı.

***

Balta girmemiş ormanlar kat karşılığı giderken, uçurtma konulu öyküler tahta bir bavulun içinde küflenip duruyor. Oysa bir ağaca asılmış radyodan gelen "beraber ve solo şarkılar" eşliğinde uçurtmalar nasıl da süzülürdü gökyüzünde. Özgürlüğün müzikalinde. Uçurtmanın içinde düşlerimizi gezdirirdik. Uçurtma bağımsızlıktı, kuşlara arkadaşlık etmekti. Gökyüzüne çıkan bir merdiven gibi, yıldızlara dokunma gücüydü. Yeryüzüyle gökyüzü arasındaki köprü. Dağlardan denizlere bakmak. Uçuranın gözleriydi belki, geleceğe açılan.

***

Düşlerin sınırlarını zorlamaktı uçurtma. Bulutlara başını yaslamak. Dünyanın sınırlarını kaldırmak. Kağıttan bir eserle rüzgara karşı savaş vermek. Hayatı kontrol edebilme gücünü eline alabilmek. Sınav sistemini, acımasız baskıları uçurtmanın üzerine yükleyip boşaltmak belki. Büyüklerin kötü sırlarını kuşlara fısıldayıp.

***

O uçurtmalar ki selam çakardı insanlara. O uçurtmalar ki gökyüzünde dalgalanırken bir kuş konardı çocukların parmaklarına. Ağaçların gölgesini sevgiyle sulardı insanlar. Saygının mimarlığı, her karış arsaya apartman diken mühendislikten bin kere değerliydi. O uçurtmalar ki akşam saatlerinde tenis oynardı kızıl güneşle. Cennetin fragmanları eşliğinde.

***

Uçurtmalar bir mesajdı, "hayat kavgasında başınızı eğmeyin" diye. Yerçekimine karşı bir gök çekimi. İpi tutan uçurtmaydı belki. Gökyüzüne bakanlar başını dik tutsun diye..

***

HAYATIN RENGİ

Bir renk cümbüşüydü yaşamak. Yoksulluk incitmezdi insanları. Yoksulları da incitmezdi hayat. Onurun rengi beyazdı. Şimdi iyi bir insan olmanın modası geçti. Yeni moda; insanlara hayatı cehennem etmek. Artık ustaların çırak yetiştirmesine gerek duyulmuyor. Nasılsa şeytanlar yavrusunu emziriyor. Hayatın gerçeği kötülük. İklimler değişti. Ne güneşin tadı kaldı, ne yağmurların. Zamana yayılan huzursuzluk, her gün biraz daha etkisine alıyor insanları. Doların yükselmesinden gayrisinin önemi yok. Hayatın rengi para! 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI