Umut insanları - HÜSEYİN GÜL

27 Şubat 2017 Pazartesi 03:38

Ben dahil hep şikayet eder, hep kötüleriz ama hala bozulmamış insanlarımız var dünyada. Mesela bulduğu bir torba parayı sahibine iade eden, cennet yüreklerle karşılaşıyoruz.  Bilirsiniz, çürümeler önce beyinde başlar.  Ne insanlar var hala. Otobüslerde büyüklerine yer veren. Sokaktaki yarı çıplak çocuğun dilenci ya da çingene olduğunu sorgulamadan, üzerindeki kazağı uzatan. Mahallenin fırınına her gün sayısız ekmek parası bırakıp, bir ekmeğe muhtaç olanlara kendince katkıda bulunan.

***

Hala var o insanlardan.  Yoksul bir mahallede yardım dağıtılırken, sıra kendisine geldiğinde kendisinden daha muhtaç olanı işaret eden. Dargın olduğu insana bile gönüllü kan vermeye koşan. Komşusu aç yatarken, lokmaları boğazına dizilen. İnsan kardeşliğini kutsal bilen. Ne insanlar var hala. Sokakta dövülen bir kadını seyretmek yerine, kurtarmaya yönelen. Gerektiğinde başını belaya sokmaya gönüllü. Denize düşen insanı kurtarmak için, gözünü kırpmadan sulara atlayan. İnsanların doğum yerine değil, ruhuna bakan. "Amma da enayisin" sözcüğünü gururla rozet yaparken, insanlıktan zerre kadar sapmayan.

***

İnanın var.  Kendisine uzatılan rüşveti elinin tersiyle itip, "şerefsizliğin sende kalsın" diyen. Paraya ve kullara tapanlara inat, Allah'tan başkasının karşısında eğilmeyen. Muhbirlik ücretinin iftiraya dahil olduğu bir ülkede, iltifatı sadece insanlık bilen. Dedikoduyu seven bir toplumun ferdi olmayı reddeden. Haramilerin içine karışmayı soysuzluk bilen. Doğuştan merhametli. Namus ve dürüstlük dendiği zaman, kendisine benzeyen insanlarla halka halka kenetli.  Eğer o insanlar olmasa, bu ülkeyi düşünmek bile istemiyorum.

***

Anlaşılacağı üzere, insanlık başkaları için yaşamayı da emreder. Buna erdem denir. Fakat paranın ve yağcılığın hüküm sürdüğü topraklarda, erdemli olmanın bedeli pahalıya ödenir.  Ne yazık ki insanlıktan çıkmanın ve bencilliğin kök salma noktası paradır. Para için ruhunu satmanın açıklaması: "Soysuzluğun daniskasıdır."  İnsanlığın aklı yoktur, ruhu vardır. O ruh sorgusuz ve sualsizce işler. Paranın aklı çoktur, satın alınmakta ve satmakta kullanılır. Fiyat etiketini kendisi belirler.

***

İnsan için çok para kazanmak değildir önemli olan. Parayı kazandıktan sonra insanların da yüzüne bakabilmektir. Aynaya da. Kaybetme riski diğer insanları düşünme duygusunu yok edebilir. Oysa insan olmanın en değerli anı, sıkıntıda olduğun zaman bile insanlığını ortaya koyabilme gücüdür. Çünkü insanlık sadaka gibi dağıtılmaz. Gönülden verilir.  Para ömrü uzatıyor olabilir. "Parası olana denizde, karada ölüm yok" denebilir ama... Bizim onlara söyleyecek tek sözümüz var.  Ölüm de var! Üstelik parası bol olsa da, ölüler kefeni yırtamaz.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI