Uyuşturucu - HÜSEYİN GÜL

13 Eylül 2017 Çarşamba 00:39

Dünyada 250 milyona ulaşan uyuşturucu kullanıcı sayısı Türkiye'de resmi rakamlara göre son üç yılda yüzde 20 artış gösterdi ve 1.5 milyona dayandı. Tam bir felaket anonsu. Uyuşturucunun zararları okullarda ders olarak okutulmalı. Çünkü görüyoruz ki uyuşturucu okulların içine çoktan girdi bile. Onlar ölümün kıyısında kulaç atarken, kaç annenin babanın ciğerleri yanacak, kim bilir!.

***

Hükümet yetkilileri uyuşturucu sorununa dikkat çekti. "Gençleri uyuşturucu terörüne feda edemeyiz, ülkenin en asli konularından biri uyuşturucu” dediler. Ne yazık ki bu konuda gündem oluşturmak zor. Bir şarkıcının albümüne gösterilen özenin zerresi, uyuşturucu için gösterilmezken... O gençler ki, mezarını sırtında taşıyor.

***

Tetikteki düşmandır uyuşturucu ve bilinçli olarak yayılıyor. Gençliği harcamak için. Harcanan gençliğin çevresini de tahrip etmesi için. Fiyatı azaldıkça kullanımı çoğalan hapların nasıl ölümlere davetiye bastırdığını görüyoruz. Gencecik çocukların kuru yaprak gibi yerlere döküldüğünü de izliyoruz. 2 milyona yakın insanın uyuşturucu kullandığı bir ülkeden bahsediyoruz.

***

Hükümet yetkililerinin açıklamalarından sonra bu meselenin üzerine gidileceğine de inanıyoruz. Çünkü bir genç bir mahalleyi cennete çevirir. Bir genç bir ülkeyi cehenneme çevirir. Uyuşturucu asla hafife alınmayacak kadar değerli bir mücadeleyi içerir. Adana’da uyuşturucunun satıldığı mahaller belli. Uyuşturucunun sınır içine sokulma şartlarını imha etmek de zor değil. Uyuşturucu baronlarının izlerini sürmek de zor değil. Ortalık torbacı kaynıyor. Ve müthiş seyircilerden geçilmiyor ortalık. Adana Emniyet Müdürlüğü yetkililerinin de çabasını ziyan etmemek gerek. Gerçekten gece-gündüz mücadele ediyorlar.

***

Bence televizyonda her dizinin arasına 30 saniyelik "uyuşturucuyla ilgili bilgilendirme" seansı ayrılmalı.  Anneler babalar, tutuklu oldukları dizilerin içinde gerçeklerin daha bir farkına varır. Gençler kıyametin son durağına gelmeden inmeleri gerektiğini öğrenebilir. Televizyonlar da yıllardır özendirdikleri gerçeklerin borcunu bir nebze olsun ödemiş olurlar.

***

Uyuşturucudan can vermiş gençlerin hikayelerini okumak istemiyoruz artık. O çocukların içler acısı haline gördükten sonra, uyuşturucuya duvar örmek hepimizin görevi. Bir çiçek nasıl tutulursa en narin yerinden. Devlet de bu kıyamet yalnızlarının ellerinden tutmalı. Nöbet yerini terk etmeden. Bu konuda hükümetimizin kararlılığına güveniyorum. Yaptıkları açıklamaların yazılan mektupların adreslere ulaşacağını da biliyorum..

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI