Vicdanın matematiği - HÜSEYİN GÜL

21 Şubat 2017 Salı 09:45

Organik ürünlere artan rağbet malum. İnsanlar tamamen doğal beslenmenin yollarını arıyor. Buna alıştık. Garip tarafı, şimdilerde  "köy ekmeği" ilanları görüyorum. Sosyal medya üzerinden bile satıyorlar. Köy ekmeğini "ayrıcalık" sayan şehirli insanlara bakınca da gülümsüyorum. Yerine büyük binalar dikilmesi için yakılmış ahşap evler geliyor gözlerimin önüne. O zamanlar ekmekler de bozulmamıştı, insanlar da. Şimdi kendi çocuğuna yedirmediğini, başkalarına yediren tüccarlar, Adana’da kolay zengin olmanın peşinde. 

***

Şehir hastalık, şehir vicdansızlık. Şehir, ruhların kan kaybetme sebebi. O yüzden insanları darmadağın ediyor. Hatta kanser ediyor. Şehir, katille kurban arasındaki mesafenin daralması gibi. Çünkü şehrin ekmeği katkılı. Yumurtası bozuk. Peyniri pislik içinde. Sucukların içleri neredeyse hayvan leşleriyle doldurulmuş. Şehirler; kazıklandıkça ve zehirlendikçe evcilleşen insan yuvaları. Hiçbir tepki yok. Büyük marketlerdeki zehirli gıdalar sergisinden kaçmak için, ya semt pazarlarına koşuluyor. Ya da köy ekmeklerine.

***

Şehirde yaşarken köy ekmeğine duyulan özlem, o köyün havasına suyuna duyulan özlem değil. Küçük bir kurtuluş reçetesi. Hiç olmazsa ekmeğim sağlıklı olsun düşüncesi. Nedir köy ekmeği? Buğdaya sevgiyle dokunan, o ekmeğin aslında kendi ekmeği olduğunu unutmayan insanların eseridir. Katkısızdır. Gramından çalınmamıştır. Her lokması sağlıklıdır. Aynen şehirli ve köylü arasındaki insanlık farkı gibi.

***

Çünkü şehir hayatına bu kadar düşkün insanların, köy ekmeğine ve köy yumurtasına duydukları özlem, bozulan insanlığın resmidir. Köylerdeki masumiyetin belgesi.  Bebek mamalarında bile "şerefsiz tüccarlık" hayata geçirilmişken, çocukların hayatına kastedecek kadar kirli bir alışverişin orta yerindeyken, şehirlerin kiriyle bozulan insanlara, hayatın gerçeğini de biz fısıldayalım. "Köy mezarlığına gömülmek de harika bir şey olmalı." Yüreklerin yazar kasa olduğu bir memlekette., vicdanın matematiği de yoktur.. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI