Yayla sakızı - HÜSEYİN GÜL

22 Mart 2017 Çarşamba 01:14

Hafızalarınızdan silinmek üzere olan bir anınızı ortaya çıkararak, sizi yıllar öncesine götüreyim. Yayla sakızını anımsadınız mı? İçi su dolu büyük bir kavanozun içinde satılırdı. Genelde yaşlı amcalar, ellerinde dolaştırırlardı. Bakkalda satılana göre daha sert ama tamamen doğaldı. Şimdi ne o sakızlar, ne de o amcalar kaldı geriye. Çocukluğumuzdan beri arkadaşımızdır sakız. Oysa sakız çiğnemenin bile bir adabı vardır. Çiğnendikten sonra yere en kolay atılan üründür sakız. Kuşların canına okur. Bazen de kimse görmeden bir yerlere yapıştırılır. Yere atılan sakızın ayakkabıya yapışmasıyla, o ayakkabının eve getirdiği mikrobun arkadaşlığı sağlamdır. Sakızı çiğneyip yere atmak yasaları çiğnemek gibidir.

***

Yıllar önce bir belgeselde izlemiştim. Londra'da, Manchester United Kulübü'nün mabedi olan Old Trafford Stadı'nı gösterdiler de, aklımda kalan en anlamlı görüntü sakızlar için duvarlara asılan panolardı. Panoların üzeri çiğnenmiş sakızlarla doluydu. Altında bir not: "Sakızınızı yere atmayın buraya yapıştırın." Yeteri kadar mikrop yuvası olan sakızlardan hiç olmazsa bir şekilde korunmanın yoluydu bu. Her şeyden önce de toplumsal saygının resmi.

***

İnsanla sakız arasında bir bağlantı vardır. Arsızca sakız çiğneyenlerin yere attığı sakızla, ağzındaki mikrobu her yana saçmanın arkadaşlığı gibi. O yüzden sakız çiğnemenin sorumluluğunu almayan ağzına sakızı sokmasın. Çünkü yere atılan sakız tükürmekten bile tehlikelidir. Ve ondan daha büyük kabalıktır.

***

Sakız kadar kolay mikrop saçan bir ürün olmadığı her biçimde test edilmiştir. Sakızını yere atanın insanlıkla ilişkisi feshedilmiştir. Siyasetin kalbi asaletin nabzında atar ama siyaset de sakız gibidir. İnsanın üzerine yapışır çıkmaz. Kullanılan cümleler ayaklar altına düştüğü zaman toplumsal zararı büyüktür. Radyoaktif sızıntı gibi. O yüzden Avrupa'daki politikacıların kullandıkları cümleler beyinlere kazınmıştır. Onların ağzındaki sakızların mikrobu, ellerindeki külüstür demokrasinin resmidir. Bizdeki isyanın ismi. 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI