Yeni delikanlılık modası - HÜSEYİN GÜL

23 Şubat 2017 Perşembe 09:51

Ne tuhaftır şu insanoğlu. Aynı dili konuşsalar da, anlaşılması en güç canlılardır. Parayı bulmaktan başka amacı yoktur da, boynunun borcunu ödemekten bile kaçar.  Başkalarındaki kötü tarafları benimsemekten, kendindeki iyi tarafları bile yok eder insanoğlu. Bir hayvana işkence ederken insanlıktan çıkar da, yeri geldiğinde bir hayvandan daha saygıdeğer değildir. Zaman zaman birbirine kan verse de, kan uyuşmazlığına can veren mahluktur insanoğlu.

***

Dünyadaki gerçeklerden bihaber olsa da, en yeni dedikoduları sektirmez insanoğlu. İnsanlığı oldum olası dilinden düşürmez de, yükselen değerin alçaklık olmasında sakınca görmeyen varlıktır insanoğlu. Geçmişi inkar ederken geleceğini kurduğunu zanneder de, saatlerini nelere kurduğunu düşünemez insanoğlu. Kara vicdanına iftiranın gurur tablosunu doldurur da, yaşamla ölüm arasındaki seyahatin kirlerini boşaltamaz insanoğlu.

***

Kahraman ile soytarının buluştuğu yerde, gözü doymayan tek canlıdır insanoğlu.Yüzyıl sonra dünyanın bütün kara parçalarında insan diye bir canlı bırakmayacak kadar insanlıktan çıkmıştır insanoğlu. Sözde ölümü kapısından uzak tuttuğunu zanneder. Savaşlar, ihanetler, nükleer silahlar. Bütün çirkinlikleri yüzsüzce dokutur da, vaktin dolduğunu anlamadan kendi ölümüne rahmet okutur insanoğlu..

***

Gündelik yaşantımızdan örnek verecek olursak eğer, mesela mahallenin kasabı vardır. Herkese sattığı eti, birilerinden esirger. "Sana uymaz abi" Bunu duyanlar kendilerini özel hisseder. Başkalarına uyanı, kendisine uydurmayan kasabı kendine yakın hisseder. Matah bir şeymiş gibi, arkadaşlarına da kasabını anlatır. "Adam etin kralını bana veriyor" Bilmez ki, bugün başkalarını satan, yarın onu da satacaktır! Namussuz tüccarlığıyla!

***

Adam peynir satar, bal satar. Adam süt satar, yumurta satar. Bazı müşterilerine "sana uymaz abi" der.Aslında onlar ruhlarını satar. Kendilerini özel müşteri zannedenler de, bu satışa ortak olurlar. "Ahlaksızlığın ekürisi olarak. Kasabın "sana uymaz" dediği et kime uyar? Garibana, yavşaklık yapmayana. Kıt kanaat et yiyenlere. Sağlıksız gıdalar kime satılır? Çocuğu zaten ölü farz edilen analara babalara. Ticaret yaparken insan ayırırken, birilerinin "delikanlı" farz ettiği satıcılar, aslında namussuzun ta kendisidir.

***

Kendisine ayrıcalıklı davranılan insanlardan biri çıkmaz mı? Ulan şerefsiz! Bana uymaz da, kime uyar? Bana uymayanı başkalarına niye satıyorsun? Satılmaması gereken bir malı satarak namussuzluk ettiğini biliyor musun? Ama nerde böyle insanlar? Ahlaksızlık tenzilatından yararlanmak varken. Ve kendilerine yapılmasını istemedikleri bir şeyin, başkasına yapılmasından gurur duyarken.

***

Bu ülkede kimilerine etin kokmuşunu garibana satmak uyar. Yumurtanın çürümüşünü. Ülkemizin kronik hastalığı. Gözleri siyasetten başka bir şey görmeyenler ülkesinde, insanlığın önemi olur mu? Yeni delikanlı modası bu. Kendinde olmayanı başkasında aramak ama en ucuz biçimde. O yüzden onlara her şey uyar.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI