Yüreklerde ki terör - HÜSEYİN GÜL

17 Mayıs 2017 Çarşamba 18:25

İzlediğim kısa metrajlı bir film. Ve bu zamana kadar karşılaştıklarımın en anlamsı olduğunu söyleyebilirim. Gözleri görmeyen bir adam sokakta dileniyor. Önündeki kartona "körüm ve açım" yazılmış. Yoldan geçen insanlar adamın önündeki kutuya tek tük bozuk para atıyor. Sonra bir işkadını adamın önünde duruyor. Adamın ayakkabılarını yoklayarak işaret veriyor ve kartonu ters çevirip bir şeyler yazıp gidiyor.

***

Adamın önünden geçen insanlarda ani bir değişme oluyor ve kutu para doluyor. Kadın akşamüzeri yeniden geliyor, adam ayakkabılarını yoklayan ve kartona yazan kadını fark ediyor. Ve soruyor, "ne yaptınız da böyle oldu?" Birden karton levhanın üzerinde yazılanları okuyoruz. "Güzel bir gün ama ben bunu göremiyorum." İşte size anlatımın gücü.

***

Anlatabilmek bir sanattır. İnsanlığı haklı kılan en anlamlı gerçek, nokta vuruş. Sövmek ve şiddetli cümleler kurmak sıradanlık. Aydınlıktan karanlığa geçmek. İsmi aklıma gelmeyen bir şairin uzun yıllar önce okuduğum bir bir şiiriydi. "Bana karanlıkta bir şiir yaz. Bembeyaz."

***

Sözcüklerdir insanı büyüten. Bir cümlenin etkisi bazen dünyanın en sihirli gücüne eşittir. Kapıyı açıp dışarı bakmak gibi. Sevdalı bir yüzle hayata tebessüm sunmak gibi ya da.

***

Hepimizin ülkenin meselelerinde ortak bir sofra kurup, dostluk ayranını yudumlamak varken, her birey karşısındaki insan için çoğul açılımlar üretsin. Dostluğun ve kardeşliğin kapılarını kapatmak yerine. Nedir bu küfür kıyamet? Nedir bu yüreklerdeki terör? "Herkesin kendine has karakteridir" deyip geçiştirmek en kolay yol. Yatakların altına saklanan çocukların korkularını üzerini örttüğümüz yorganla yok edemeyiz.

***

Hiçbir gerçek dünyamızı aydınlatmaz, anlatımın gücü kadar Hepimiz sevgi dolu sözcüklerle söylemlerimize yeni bir tanım getirelim. Dilimizin döndüğü kadar..

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI