KOSGEB Nedir, Ne İşe Yarar? - İLYAS PORSUK

23 Mart 2021 Salı 00:10

Açılımı Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan KOSGEB, adı üstünde ilk defa  ticaret  yapacak  girişimciler ile mevcut  işyeri olan gerçek  kişi ve tüzel kişileri  destekleyen bir kurumdur. Ülkemizde küçük ve orta ölçekli işletmecilerin sanayideki payı ve etkisini arttırmak amacıyla hayata geçirilmiştir. KOSGEB sayesinde birçok işletme kurulmakta bununla beraber hali hazırda faaliyet gösteren işletmeler de rekabet düzeyi anlamında kendilerini sürekli olarak geliştirebilmektedir.

 Son yıllarda hükümetin aldığı kararlar doğrultusunda ekonomik sözlüğümüze genç girişimcilik kavramı girmiştir. ( 28 yaş altı )  KOSGEB in yanı sıra Devlet tarafından da sağlanan ayrıcalıklarla beraber genç kardeşlerimizin ticaret yapmada önleri açılmıştır. Bununla beraber her yaş grubundan ister ilk defa iş yapacaklar ister mevcut işyeri olan herkes ve her kurum bu planlarını hayata geçirmek için sermaye ve desteğe ihtiyaç duyar. Maalesef günümüzde herkes hemen iş kurarak gelir elde edecek sermayeye sahip değildir. İşte bu noktada  KOSGEB gibi kurumlar ortaya çıkmakta ve girişimcilere yeni iş alanları yaratması hususunda desteklemektedir. Bu hem Türkiye’nin ekonomisine katkı sağlamakta hem de istihdam yaratarak işsizlikle mücadelede büyük paya sahip olmaktadır. KOSGEB bu nedenle günümüzde oldukça önemli bir projedir. Bir iş konusunda planınız ve hayaliniz var ama bunu hayata geçirmek için yeterli sermayeniz yok. Bu noktada girişimcileri desteklemek için ortaya çıkan içinde devletin de olduğu destek kredileri öne çıkmaktadır. Ancak  KOSGEB’in  yeni girişimciyi desteklemede ilk şartı online olarak eğitim belgesini aldıktan sonra işyeri kurmasıdır

KOSGEB’e Kimler Başvurabilir?

KOSGEB’den maalesef her iş kurmak isteyen yararlanabilir ancak Avukat, Mali müşavir ,Diş Hekimi gibi belirli bir alanda uzmanlaşmış kişiler faydalanamıyor  bunun dışında her  kes başvurabilir. İlk şart  öncelikle kişilerin kurum tarafından verilen iş kurma eğitimini alması gerekmektedir... Bu eğitimler önceki yıllarda yüz yüze yapılan eğitimlerdi ancak şuanda online olarak ücretsiz bir şekilde  veriliyor .

Peki KOSGEB’ten kimler faydalanabilir?

Yeni bir iş kurup, iş hayatına atılmak isteyen herkes, iş yerini geliştirmeyi düşünenler,

İşletmesine yeni teçhizat ve makine almak isteyenler, Personel istihdam etmek isteyenler,

Firmasının tanıtımını yapmak isteyenler, hem yurt içi hem de yurt dışı fuarlara katılım sağlamak isteyenler, Personeline eğitim verme amacı güdenler, Ar-Ge ve inovasyon anlamında projeler üretmek ve bu projeleri hayata geçirmek isteyen herkes faydalanabilir.

KOSGEB Avantajları Nelerdir?

KOSGEB’in ne olduğunu ve kimlerin başvurabileceğini anlattık. Şimdi de KOSGEB’in sunmuş olduğu avantajlardan bahsedelim:

KOSGEB şirketin kuruluş sürecindeki masrafların bir kısmını karşılayarak, kişilerin rahat etmesini sağlar,

İnsanların aklında olan projelerin geliştirilip kamuoyuna sunulmasını sağlar, alınan eğitimler sonucunda neyi nasıl yapacağı konusunda tam olarak bir fikre sahip olunuyor buda kişilerin zarar etmesini engellemede yardımcı oluyor .

Yeni istihdam alanları yaratır, Türkiye ekonomisine ciddi anlamda katkı sağlar,

Faizsiz geri ödeme imkanı sunar,

Kadınların iş hayatında öne geçmesi için pozitif ayrımcılık yaparak onlara yardımcı olur, Hali hazırda mevcut olan işletmelerin gelişmesine katkıda bulunur.

İlyas PORSUK

KOBİ DANIŞMANI

0552 940 36 04

ilyasporsuk@gmail.com

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI