KOSGEB’den Destek Alma Şartları - İLYAS PORSUK

13 Nisan 2021 Salı 00:30

İlk yazımızda KOSGEB nedir kimler destek alabilir başlıklı bir yazı yazmıştım. Bu  yazımızda  ise KOSGEB den destek alabilme şartlarını yine KOSGEB’le alakalı bilgiler aktarmaya devam edeceğim.

KOSGEB ‘in güzel tarafı iç yönetmeliğinin sürekli değişe bilmesi esnaflar arasında ayrım yapmamasıdır. KOSGEB ‘in baktığı tek olay nace kodunun  destek verilip verilmemesine uygun olup olmamasıdır.Bunun için girişimcinin ilk yapacağı iş, aslında yapacağı iş planının nace kodunu araştırması  kredimi,  yoksa hibe mi  alabileceği ya da hibe ise alacağı hibenin hangi teknoloji dilimine girdiğinin çalışmasının yapılmasıdır.diğer bir husus ise girişimcinin yapacağı iş fikri için maliyetlerinin tam olarak hesaplanmasıdır. Bazen küçük önemsiz gibi görünen göz gelmeyen rakamlar büyüdüğü zaman ciddi anlamda bir yekün teşkil etmektedir. Mesela personel ödenecek maaş ve sigorta primleri çoğu zaman hesaplanır ama  işçinin yiyeceği yemekler ödenecek mesailer  işçinin giyeceği kıyafetler  çoğu zaman hesaplanmaz  iş yeri  elektrik faturası hesaplanır ama gelecek su faturası internet  faturası telefon faturası yada kurula bilecek ilave bir internet yada telefon faturası asla hesaplanmaz yine aynı şekilde işletmelerin yapacağı reklam harcamaları ile işletmelerin hiçbir fikri yada ödeneği yoktur oysaki yeni kurulan bir işletmenin tabelası giydirilmesi web sitesi kart viziteleri el ilanları broşürleri  yıllık ciddi bir yekün oluştururken hiç biri net  olarak hesaplanmaz tüm bunları es geçmek güçlü bir sermayeniz yok ise sizi zorlar var ise zaten KOSGEB ‘e de gerek  duymazsınız.

Tüm maliyetlerinizi hesaplayıp iş fikrinizi oluşturduktan sonra yapılacak ilk iş ücretsiz olarak KOSGEB eğitimini online olarak e devlet üzerinden temel ve ileri girişimcilik derslerini dinleyerek öncelikle KOSGEB belgenizi oluşturmalısınız daha sonra  eğitim bittikten sonra işyeri açılışınızı yapıp esnaf sanatkarlara kayıt olduktan sonra projenizi KOSGEB’e  sunup kurula girmelisiniz. Kurulun onayından sonrada makinelerinizi alabilirsiniz makineleri aldıktan sonrada kurula girebilirisiniz. KOSGEB’den destek alabilme şartı 1) İlk defa girişimci olacaksınız yada asgari en az 3 yıl öncesine kadar işyerinizin kapatmış olmanız lazım. Bu şartları taşıyor ve ticaret atılacaksanız KOSGEB’i bir araştırın derim.

İlyas PORSUK

KOBİ DANIŞMANI

05529403604

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI