Özgür Özel Değişimcileri Mutlu Edebilecek Mi?

CHP’de Kılıçdaroğlu Devri Kapandı Mı? - İNCİ GÜL

05.11.2023 17:44 | Güncelleme Tarihi: 19.01.2024 20:29

“Türkiye’de muhalefet ve Kemal Kılıçdaroğlu” başlıklı yazımı hatırlarsınız.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunun ardından kaleme aldığım yazımda, Sayın Kılıçdaroğlu’nun artık Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığı görevini, daha dinamik, daha genç bir isme bırakma vakti geldiğine işaret etmiştim.

Dün yapılan CHP Kurultayında, Kılıçdaroğlu Genel Başkanlığı seçimini ikinci turda kaybetti.

Bazen biz insanoğlu yenilgiyi kabul etmiyoruz.

Malum, Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybetmesinin faturasının Sayın Kılıçdaroğlu’na kesileceği aşikardı.

Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler öncesi, Kılıçdaroğlu 6’lı masa kurulurken, sırf Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti’yi yenilgiye uğratmak için o dönemde Kılıçdaroğlu’na destek verenler, seçimlerden hemen sonra değişim seslerini yükseltmeye başladı.

Şimdi her şey daha iyi anlaşılıyor.

Sayın Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığı seçimini kaybedeceğini bile bile aday olmasına yeterli desteği verdiler.
Gerek ideolojik açıdan gerek hayata bakış açılarının dahi birbirinden farklı siyasi parti liderleri tarafından 6’lı masanın kurulmasını da desteklediler.

Dünkü kurultayda da, trübünlere oynayan Sayın Özgür Özel, konuşmasında, Kılıçdaroğlu’nun hançerden bahsetmesini üzerine alınmadığına değinerek, “Seçimlere iki gün kala sizin atadığınız önce Atatürk'e sonra da son Genel Başkanımız size olmadık laflar söyleyen kadını sizin bir arkadaşıma sorduğunuz kişi Hasan Cengiz çıktı, bu Hasan Cengiz geçtiğimiz günlerde, güya bütün danışmanlar gitmişti 80'i birden, sayın Genel Başkanımıza bir kılıç getirmiş, üstüne de şöyle paylaşmış, 'değişimciler için kılıçlar çekildi'... lafım sayın Genel Başkana olamaz ama CHP'de danışmanım diyen ama profil resminde Recep Tayyip Erdoğan olan, 'değişim' diyenlere kılıç çekecek olanlara alnını karışlarım” diye yanıt verdi.

Bu cümleden anlamışsınızdır, Sayın Özel’in tribünlere oynadığını…

CHP’lilerin, 23 yıldır iktidarda olan AK Parti’nin Genel Başkanı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı sevmediklerini, “Erdoğan gitsin de kim gelirse gelsin” naralarını attıklarını bildiği için önce fatura Kılıçdaroğlu’na kesildi, sonra Erdoğan’a göndermeler yaptı.

Ve Sayın Özel, değişim isteyen delegelerle birlikte kararsızların da oyunu almayı başardı.

Küçük bir hatırlatma; “değişmeyen tek şey değişimdir.”

Sayın Özgür Özel’in, mazbatasını aldıktan sonra nasıl bir yol izleyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Seçimlerden sonraki yazımda da altını çizdiğim en önemli konulardan birisi de; “bir ülkenin güçlü bir iktidarın olması kadar güçlü bir muhalefete de ihtiyacının olduğuydu.

Güçlü muhalefet derken ne demek istediğime değinecek olursam; iktidarın her yaptığına karşı çıkan değil, gerektiğinde iktidarın yaptığına destek vererek, ülkesinin daha da kalkınmasına katkı sağlaması gerekir.

Aynı gemide yaşıyoruz.

Ülkemizin de yer aldığı bölgemiz, neredeyse ateşten çemberle kuşatılmış durumda.

Muhalefet, Erdoğan ve AK Parti düşmanlığını bir kenara bırakıp, ülkenin menfaatlerini ön planda tutan bir anlayışla hareket etmeli.

CHP’nin, siyasi ittifak yapacakları parti veya partileri iyi seçmeleri, terör örgütleri ile paralel hareket eden siyasi partilerle birliktelik yapmaması gerektiğini, bu seçimlerde daha iyi anlayan bir siyasi anlayışla hareket etmesi gerektiğini de hatırlatmak isterim.


ZEYDAN KARALAR ADAY GÖSTERİLECEK Mİ?

Kurultay öncesi Kemal Kılıçdaroğlu’na büyük destek veren Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın, önümüzdeki yerel seçimlerde, partisinin yeni Genel Başkanı tarafından aday gösterilip gösterilmeyeceği büyük merak konusu.

Gösterilmemesi de muhtemel.

Sadece rakiplerinin değil, seçimlerde oy verenler de Zeydan Karalar belediyeciliğinden büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor.

Göreve geldiği ilk günden bugüne, belediyeyi borçla devraldığını hemen hemen her platformda dile getirdi.

Halbuki Adanalı, borç kelimesini duymaktan bıkmış, daha temiz daha yaşanılır bir Adana istiyor.

Ayrıca Kılıçdaroğlu devri ile Zeydan Karalar devrinin kapandığı kulislerde konuşulanlar arasında.

İNGİLİZCE YAZILARI