Çok Konuşan mı, İcraat Yapan Belediye Başkanı mı? Karar Senin… - İNCİ GÜL

Çok Konuşan mı, İcraat Yapan Belediye Başkanı mı? Karar Senin… - İNCİ GÜL

21.06.2019 11:56 | Güncelleme Tarihi: 21.06.2019 11:56

Tanzimat Çağı yazar ve şairi, Osmanlı’nın en önemli devlet adamlarından birisi olan Ziya Paşa’yı bilmeyen yoktur, özellikle de Adanalılar daha çok bilir... 
Çünkü Adanalılar, Ziya Paşa’yı hemşerileri olarak kabul ederler.
1880 yılında Adana Valisi iken öldüğünde henüz 51 yaşındaydı.
Kısa yaşamında büyük hizmetlerde bulunarak birçok değerli eseri bizlere miras braktı.
Üretken insan tanımlamasında bugün bile sık sık kullandığımız, Ziya Paşa’nın o meşhur sözü ile; anlatmak istediğimizi bir cümleyle ifade edebiliyoruz rahatlıkla... 
“Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz. Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde.”

*
1955’in Aralık ayının en uzun gecesinde, Erzincan’ın Kayı köyünde erkek bir bebek dünyaya gelir... Alevi komşular, Arapça’da Ali’nin oğlu anlamına gelen Binali ismini koyarlar bebeğe... 
Binali, henüz 16 yaşında iken annesi onu bu dünyada yalnız bırakır...
Çok çalışır Binali... 
1978 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nden yüksek mühendis olarak mezun oldu.
Türkiye Gemi Genel Müdürlüğü’nde göreve başladı.
Çeşitli kademelerde yöneticilik yaparken İskandinav ülkelerinde ‘denizde can ve mal güvenliği’ konusunda uzun süreli eğitimlere de katıldı.
1994 yılında İstanbul Deniz Otobüsleri Genel Müdürlüğüne atanır. Müdürlüğü sırasında İstanbul trafiğini rahatlatabilmek adına toplu taşımacılığın denize kaydırılması yönünde önemli projelere imza attı.
14 Ağustos 2001 yılında Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde AK Parti’nin kurulmasına öncülük ederek, henüz birinci yılında ezici bir çoğunlukla partilerini iktidara taşırlar.
2002 Genel Seçimlerinde milletvekili seçilen Binali Yıldırım; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na getirildi.
Neredeyse kesintisiz 11 yıl bu bakanlığı yürütür. İsmi, ulaştırmanın başında en uzun süre kalan bakan olarak Türkiye Cumhuriyeti tarihine geçti.
Bugün, 27 bin kilometreye ulaşan bölünmüş yolun 21 bin kilometresini kendi bakanlığı döneminde inşa ederek Türkiye’nin her köşesine rahat bir ulaşım sağladı. 1200 kilometreyi aşkın, yüksek hızlı tren hattı döşedi. Ülkemize 29 yeni havaalanı kazandırdı. Dünya havacılık büyüme oranı yüzde 5’lerde kalırken, Türkiye’de bu oranı yüzde 15’lere çıkardı. Güçlü internet alt yapısı ile haberleşme alanında ülkemize çağ atlattı.
Bir dünya şehri olan İstanbul için mega projelere imza attı. Avrupa ve Asya’yı deniz altından demiryolu ile birleştiren ‘Marmaray’ ve otoyolla birleştiren ‘Avrasya Tüneli’ projeleri bütün dünyanın dikkatini çekmeyi başardı. 3. Boğaz Köprüsü, İzmit Geçişi Köprüsü ve Çandarlı Konteyner Limanı projeleri uluslararası literatürlere geçti. Tüm etapları tamamlandığı zaman, dünyanın en büyük havaalanı ünvanını alacak olan İstanbul Havaalanı projesi de kendi bakanlığı döneminde hazırlandı.
24 Mayıs 2016 seçimleri ile, Türkiye Cumhuriyeti’nin 65. ve son başbakanı oldu Binali Yıldırım... 
24 Haziran 2018 seçimlerinde İzmir’den milletvekili seçilerek yeni sistemin ilk TBMM başkanlığı koltuğuna oturdu.
18 Şubat 2019 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olabilmek için TBMM başkanlığından istifa etti. Ancak Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerini iptal ederek yenilenmesine karar verdi.
23 Haziran Pazar günü, İstanbul seçimleri yeniden yapılıyor ve İstanbullular bir kez daha sandığa gidip, dünyaya mal olmuş bir kenti; kelimenin tam anlamıyla ‘yönetebilecek’ kişi için oy kullanacak.
Sürekli olarak projeler üretilmesine rağmen hala İstanbul’da yapılması gereken çok iş var.
Bu işleri başarabilmek için büyük düşünen; “vizyon sahibi, deneyimli, dürüst, çalışkan, teknik yetisi yüksek bir başkan”a ihtiyacı var İstanbul’un... 
İstanbul, ne Türkiye’de ne de dünyada başka hiçbir kente benzemez.
Şüphesiz İstanbul’u yönetmek, dünyanın en önemli kentlerini yönetmekten daha zordur. Ona hak ettiği hızmeti verebilmek her babayiğitin harcı değildir.
İşte bu nedenle;
“Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz... 
Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde...”
Sayın Binali Yıldırım ile 2011 yılında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı’yken, Ankara’nın içini titreten soğuk havasında tanışmıştım.
Yıldırım ile Ankara Devlet Demir Yolları Misafirhanesinde bir röportaj gerçekleştirmiştim.
Samimi, içten ve dürüst bir devlet adamını bizzat tanımaktan gurur duyuyorum.

*
23 Haziran’da İstanbullu seçmen, ideolojiye bakarak değil, gerçek anlamda İstanbul’a yaraşır çağdaş hizmetleri ayağına getirecek yeni belediye başkanını seçmesinde yarar var.
Çünkü her yeni gelen belediye başkanı, belediyenin borcunu bilerek aday olmasına rağmen, seçildikten sonra hızmet bekleyen vatandaşa borçtan bahsederek eskisini kötülemekten başka bir şey yapmıyor.
Senin geleceğin, senin kararın.
24 Haziran sabahı tecrübe ile uyan.

İNGİLİZCE YAZILARI