HER EVE BİR “GAZETTE” - İNCİ GÜL

HER EVE BİR “GAZETTE” - İNCİ GÜL

26.11.2018 14:11 | Güncelleme Tarihi: 26.11.2018 14:11

Gazeteci mesleğinin nekadar meşakkatli ve bir okadar da zevkli olduğunu ancak bu mesleği icra edenler bilir. “Anneler Günü, Babalar Günü, Sevgililer Günü...” gibi en değerli varlıklarımızı yılda sadece bir gün anmanın yeterli olamayacağı gibi, çilekeş gazetecilerimizi de sadece “10 Ocak Gazeteciler Günü’nde” hatırlamak haksızlık olur.

1961 Anayasası ile çalışan gazetecilerin çalışma haklarına önemli iyileştirmeler getirilir. Yasa yürürlüğe girdikten sonra, günün 9 gazete sahibi bu yasayı engellemek için 3 gün gazete yayınlamama kararı alırlar. Bunun üzerine gazete çalışanları, haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkarak, 10 Ocak günü biraraya gelip bir dizi eylem yaparlar. Seslerini duyurabilmek ve ülkeyi gazetesiz brakmamak için “Basın” ismi ile 11,12 ve 13 Ocak`ta kendi gazetelerini çıkarırlar. Bu tarihten sonra 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanır. Ancak 12 Mart 1971 müdahalesi ile gelen kısıtlamaların etkisinde “Bayram” sözcüğü çıkarılarak “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” olarak anılmaya devam eder.

“Gazeteci” olmak yürek ister, “gazeteci” olmak özveri ister, “gazeteci” olmak sevgi ister, “gazeteci” olabilmek için çok çalışmak lazım... Tırnak içinde gazeteci... bu mesleği hakkı ile icra edenler yani.

İşte bu olguların olgunlaştığı kişiliğimizden güç alarak, Adana’mıza ve Türkiye’mize gerçek gazeteciliği gösterebilmek ve halkımıza gerçek gazete okutabilmek için, kollarımızı sıvayarak ve elimizi taşın değil, kocaman bir kayanın altına koyarak ve de anlamına anlam katsın diye 2014 “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde” kendi gazetemizi, Gazette’nizi çıkarmaya başladık...

Çıkarken; DÜRÜST, SAĞDUYULU, BARIŞÇIL ve SOSYAL SORUMLULUKLARIN BİLİNCİNDE olan temel değerleri kendimize şiar edindik.

Misyonumuz; her çıkan yeni sayının, bir öncekinden daha içerikli ve daha kaliteli olabilmesi için uğraş vermek oldu.

Vizyonumuz ise; kaliteli yayınlarla okuyucu sayısını, “her eve bir Gazette” sloganı ile artırarak, sorumluluk bilincini geliştirmek ve dünyanın olumlu yönde değişimine katkıda bulunmak idi...

Aradan tam 2 yıl geçti... Koskoca 2 yıl...

Bizi yıldırmak isteyenler elbette oldu. Önümüze engel koyanlar... Karalama kampanyası yürütenler... 3 ay sonra kapatır diyenler... Sonra da arkamızdaki gücü merak edenler oldu. Ama BİZ YILMADIK... Yılgınlık bir yana, sırtımızda kamçı oldu bu söylemler... Daha fazla motive olduk. İçimizdeki azim ve Allah’ın gücüne olan inancımız ile motivasyonumuz GAZETTE’mizin daha fazla gelişimine yaradı. 1 Mayıs 2014’te 10 yıl boyunca yayın hayatını sürdüren Adalet gazetesini satın aldım. Gün geçtikçe GAZETTE geliştikçe gelişti... Hem GAZETTE AİLESİ olarak biz geliştik, hem GAZETTE’mizi geliştirdik. Her sayının bir öncekinden daha kaliteli olma misyonumuzu gerçekleştirdik ve bunun devamı için var gücümüzle çalışıyoruz.

İnternetteki sitemizle sesimizi yurt dışına duyurduk.

Onlarca ülkedeki vatandaşlarımız ve yabancılar bizi takip ediyorlar.

Amerika, İtalya, Almanya, Bosna Hersek gibi ülkelerden yazarlar, GAZETTE’mize katkı koyuyorlar. Bölgesel gazeteciliğin hakkını verirken, bir yandan da ulusal, hatta uluslararası bir gazete olabilmenin hazırlığını yapıyoruz.

Bunu yaparken Adana’mıza, gazeteciliğin nasıl olması gerektiğini gösteriyoruz. Çoğunlukla kendi yetiştirdiğimiz güçlü kadromuzla, dürüst gazeteciliği öğretiyoruz. Bunu eleştirenler de oluyor, örnek alanlar da...

Bir gün gelecek ve HERKES ÖRNEK ALACAK.

İşte o zaman Adana’daki GAZETE OKUYAN SAYISI artacak.

O zaman her evde bir GAZETTE okunacak ve biz, o zaman önümüze daha büyük vizyonlar koyacağız...

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’müz kutlu olsun...

GAZETTE’mizin DOĞUM GÜNÜ kutlu olsun...

İNGİLİZCE YAZILARI