Fatih Kocaispir'in Proje Tanıtımı: Metro Meselesi

Kocaispir’in Proje Tanıtımı ve Metro Meselesi - İNCİ GÜL AKÖL

29.02.2024 20:00 | Güncelleme Tarihi: 29.02.2024 20:00

Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fatih Mehmet Kocaispir, yerel seçimlere bir ay gibi kısa bir süre kala, Adana’yla ilgili projelerini geniş bir katılımla tanıttı. 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Osman Boyraz, milletvekilleri ve partililerin katılımıyla projelerini tanıtan Cumhur İttifakı - AK Parti Adana Büyükşehir Belediye Başkan adayı Fatih Mehmet Kocaispir, yaklaşık 10 gün önce bu sütunlarda Metro’nun ikinci etabı Karalar’a kısmet olacak mı? başlıklı yazımızı teyit edercesine, Metro meselesini ele aldı.

“1’inci Adana” adlı projesi kapsamında, Adana’nın kanayan yarası haline gelen Metro projesi konusunda geniş bir sunum yapan AK Parti Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Fatih Mehmet Kocaispir, kentimizin ulaşım sorununa köklü bir neşter vuracağının işaretlerini “Raylı sistem ulaşımın vazgeçilmez bir parçası olacak” sözleriyle özetliyordu.

Nitekim öyledir de…

Çünkü, dünyanın neresinde olursa olsun, adına ister Metro ister Hafif Raylı Sistem ne derseniz deyin raylı sistemler adeta yaşayan birer projelerdir. 

Kocaispir de tam işte bu noktaya dikkat çekerken, “Yine şehrimizin en büyük sorunlarından bir tanesi raylı sistem. M1 ismiyle bir metromuz var. Otogara gitmez, şehir hastanesine gitmez, öğrenci yurtlarına gitmez, stadyuma gitmez, üniversiteye gitmez. Şehrin içinde adeta bir o yana bir bu yana gider durur. Bu dönemde, uygulamaya hızla alacağımız M2 ve M3 hafif raylı sistem hatlarımızla, Adana’mızda raylı sistem ulaşımın vazgeçilmez bir parçası haline gelecek” diyerek, raylı sistemimizin içler acısı halini dile getirirken, 31 Mart’tan sonraki projeksiyonunu çiziyordu.

20 Şubat’ta “Metro’nun ikinci etabı Karalar’a kısmet olacak mı?” başlıklı yazımı, AK Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ikinci etaba onay vermesi üzerine biz nasıl noktalamıştı.

Hatırlatayım:

“… Önemli bir noktaya dikkat çekmek isterim.

AK Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, özellikle 31 Mart seçimleri nedeniyle Adana’ya özel ve çok büyük bir önem veriyor. Adana’yı istiyor.

Cumhur İttifakı’nın Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fatih Mehmet Kocaispir’in, Adana’yı kazanacağından en küçük bir şüphesi olsaydı; beceriksiz yönetimler eliyle ikinci etap için ayrılan 11.2 milyar gibi çok büyük meblağın çarçur edilmesine gönlü asla razı olmazdı.”

Şimdiden söylemiş olalım”

Evet, yazımın satır aralarında da vurguladığım gibi raylı sistemler dünyanın neresinde olursa yaşayan projelerdir.

Ve 31 Mart’tan sonra da 11.2 milyar lira gibi çok büyük bir meblağ çarçur edilemez, edilmemeli.

Kocaispir, 20 Şubat’ta kaleme aldığım yazıyı teyit etti.

Hayırlı olsun...

İNGİLİZCE YAZILARI