Zeydan Karalar’ın Şansı Neredeyse Sıfırlandı

Zeydan Karalar’ın şansı neredeyse sıfırlandı - İNCİ GÜL

25.01.2024 13:13 | Güncelleme Tarihi: 26.01.2024 21:48

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi, yaklaşık bir buçuk ay önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ve Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkan Adayları, mevcut başkanlar Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş olarak açıkladı.

O günlerde Adana’nın da açıklanması beklenirken, Adana Büyükşehir Belediyesi “rüşvet ve ihaleye fesat karıştırma” operasyonu ile gündeme gelmiş, Başkan Zeydan Karalar’ın danışmanı ve belediye çalışanları, tutuklanmıştı.

O günlerde Başkan ve CHP’li bazı yetkililer, bunun “algı operasyonu” olduğunu iddia ederek, devletin kurumlarını töhmet altında bırakmıştı.

Nitekim bu durum, Karalar’ın adaylığının da askıya alınmasına neden olmuştu.

Pek tabi, Karalar’ın, CHP Kurultayı’nda Kemal Kılıçdaroğlu’na destek vermesi, CHP Genel Merkezi’nin yaptırdığı anketlerde de oy oranını düşürdüğünün görülmesi işini zora sokmuştu.

Bütün bunlara rağmen şansı mı iyi gitti yoksa CHP Genel Merkezi, seçime güçlü girebilmek için yine mevcudu mu tercih etti.

Bilemiyoruz, bütün bunlar CHP’nin kendi iç meseleleri.

Bu kentte yaşayan biri olarak, ben ve Adana’da yaşayanları ilgilendiren en önemli kısım, müreffeh bir Adana’da yaşamak.

Sokaklarında gezdiğinizde zevk alacağınız, yatırımların arttığı -iki alt geçitle olacak iş değil- sosyal belediyeciliğin hit olacağı bir belediye yönetimine ihtiyacı var Adana’nın…

Son 5 yılda gördük ki, bu yönetim temcit pilavı gibi “belediye borçlu” diye diye 5 yılı heba etti.

Büyükşehir Belediye Başkanlığının öncesinde, Belediye Meclisi’nde Seyhan Belediye Başkanıydı.

Büyükşehir’in borçlanmasına kendisi de çoğu kez el kaldırdı.

İş icraata gelince bahane üretmek doğru değil.

Zeydan Karalar da bir şeyi daha benim gibi birçoğunuzun da tasvip etmediğini düşünüyorum; siyaseti belediyenin kapısının dışında bırakmadı.

Tıpkı bir il başkanı edasında başkanlık yaptı.

Her yeri kontrol altında tutmaya çalıştı.

Sadece kendiyle hareket edenlerle yol yürüdü.

Adana’nın çıkarlarına göre hareket etmediğini düşünenlerdenim.

Çünkü “borçlu” demek yerine Adana’yı harekete geçirecek hamleler yapabilirdi.

Adana’ya yeni yatırımcılar çekebilirdi.

Ne yazık ki Adana’nın son 5 yılı çöpe gitti.

Aday gösterildiği gün, belediyenin balkonunda yaptığı konuşmada, AK Parti’nin karşısına bir türlü aday çıkaramadığını, kendisinin güçlü görüldüğünü öne sürüyordu.

AK Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhur İttifakı ortakları, sadece kazanmak için değil, Adana’ya hak ettiği hizmeti yapması için büyük bir özveri ile değerlendirmeler yaptı.

Defalarca anketler yaptırdı, tanınırlığından tutun da bir belediye başkanında olması gerekenlere kadar, Adanalıların her kesimini kucaklayacak bir aday üzerinde durdu.Çünkü AK Parti, bilindiği üzere bir kitle partisi.

Bu nedenle bu göreve en uygun isim; Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir oldu.

Ve şu bir gerçek ki Fatih Kocaispir, AK Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı gösterilmeden önce, mevcut CHP’li Başkan Zeydan Karalar’ın, 31 Mart’ta yeniden seçileceğine favori gözüyle bakılıyordu.

Şimdi hesaplar bozuldu, kartlar yeniden karılacak.

AK Parti’nin daha doğrusu Cumhur İttifakı’nın adayı açıklandı. Kimine sürpriz gelse de bizim beklentimiz doğrultusunda Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, aday gösterildi. Böylelikle, bazı isimler üzerinden yapılan hesaplar bozuldu ve Karalar’ın 31 Mart’ta seçim kazanma ihtimali neredeyse sıfırlandı.

Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Av. Fatih Mehmet Kocaispir, genç yaşında, uzun yılların ihmaline uğramış Yüreğir gibi zor bir ilçede başkanlık koltuğuna oturdu. İlk yıllarında temkinli yaklaşılan, Yüreğir’in sorunlarının üstesinden gelip gelemeyeceğine kuşkuyla bakılan Fatih Mehmet Kocaispir, tüm bu beklentileri boşa çıkardı.

5 yıl gibi kısa bir deneyimin ardından Yüreğir’den Adana Büyükşehir Belediyesi Başkan adaylığına…

Bu şu demek…

Kocaispir’in 5 yıldan bu yana ortaya koyduğu tüm icraatları, ilçe halkı tarafından takdir gördüğü gibi AK Parti Genel Merkezi’nden de tam not aldığının somut göstergesi.

Peki, toplumun bütün katmanlarında karşılığı bulunan Kocaispir’in karşısında, Zeydan Karalar’ın yeniden seçilme ihtimalinin de neredeyse sıfırlandığı anlamına gelmez mi?

Ayrıca unutulmamalıdır ki…

Zeydan Karalar’a, Adana’da CHP’nin geniş bir kesimi de pek olumlu bakmamakta.

Bu olumsuz bakış açısına sebep ise, Karalar’ın kendini parti örgütlerinin üstünde görmesi, “dediğim dedik” bir yapıya sahip olması.

Kafası karışık olan CHP tabanının yarattığı dağınıklığın yanı sıra, Cumhur İttifakı’nın ülkenin her bir tarafında olduğu gibi Adana’da da sıkı sıkıya kenetlenmesi, Zeydan Karalar’ın önünde aşılmaz bir dağ gibi yükselmekte.

Eskiler ne demiş: Görünen köy kılavuz istemez…


İNGİLİZCE YAZILARI