Araç Değer Kaybı Nedir? - AV. MEHMET SALİH YEGEN

24 Ekim 2020 Cumartesi 01:36

Değer kaybı; aracınızın kazadan hemen önceki piyasa değeri ile kazadan hemen sonraki piyasa değeri arasındaki farktır.

Kaza sonrası araçta meydana gelen değer kaybı, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları tebliğinde Sigorta Maddi zarar teminatları kapsamında sayılmaktadır. Araçların, kaza sonrası, 2. el piyasasındaki değerleri düşmekte, bu durumun araç sahiplerine maddi zarar olarak yansımasının önüne geçmek adına, karşı tarafın Sigorta Şirketine başvuru yoluyla zararın giderilmesi amaçlanmaktadır. Günümüz ekonomisi ve araç piyasasındaki dalgalanma göz önüne alındığından tüketicilerin araçlarındaki değer kayıpları azımsanmayacak miktarı bulabilmektedir.

Bu aşamada aracınızın değerinde azalmaya neden olan kazada karşı tarafın kusur oranı önem arz etmektedir.  Çünkü karşı tarafın kusuru oranında tazminata hükmedilmektedir. Bu nedenle; kaza sonrası tutanak tutulması ve kusur oranlarının belirlenmesi, sonrasında araç değer kaybınızı karşı tarafın sigorta şirketinden alabilmek adına atılacak ilk ciddi adımdır.  Oluşabilecek bir kaza halinde araç sahipleri mutlaka kolluk eşliğinde tutanak tutmalıdır. Bunun mümkün olmaması halinde taraflar kendi aralarında tutanak düzenleyebilir. Yapılan bu işlem sizin haklılığınızı ispat edecek yegâne bir harekettir. Aksi halde haklılığınızı ispat etme hususunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

01.04.2020 TARİHLİ DEĞİŞİKLİK NELER GETİRDİ?

Araç değer kayıplarında önemli kıstas aracın kilometre sınırıdır. Yasa yürürlüğe girmeden önce araç değer kaybı şartı olarak yasalar gereği aracın 165.000 km sınırı bulunmaktaydı. Bu sınıra göre aracınız 165.000 km ve daha üzerinde ise değer kaybı sıfır (0) olarak çıkmaktaydı. Kilometre hesabına göre kilometre göstergesi ilk 15.000 km’de ise değer kaybı yüksek çıkmaktadır. Aracın kilometresi 100.000’ in üzerinde olunca değer kaybı gittikçe azalmakta ve 165.000 km’yi geçince artık değer kaybı alınamamaktaydı. 01.04.2020 tarihinde yürürlüğe giren yasa gereği Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları Ek 1 ‘de yapılan değişiklik ile değer kaybı hesaplama formülü değiştirilmiştir. Evvelce, başvuru şartlarından biri olarak karşımıza çıkan aracın 165.000 kilometrenin altında kullanılmış olma şartı kaldırılmıştır. Bu yasa gereğince artık araç değer kaybı talebinde bulunmanız için yasanın aradığı kilometre şartı bulunmamaktadır. Aracınızın kilometresi kaç olursa olsun araç değer kaybı talebinde bulunabileceksiniz.

YASANIN ARADIĞI DİĞER ŞARTLAR NELERDİR?

Değer kaybı talebinde bulunabilmeniz için yasa gereği aracınızın sadece kilometre sayacına bakılmamaktadır. Aracınızın hasar gören parçanın aynı bölgesinden daha önceden işlem yapılmamış olması gerekiyor. Aynı bölgeden kazası varsa sonraki kazadan değer kaybı alınamamaktadır. Ayrıca Ağır Hasar Kaydı olan araçlarda değer kaybı alınamamaktadır.

Değer kaybında zamanaşımı olup kaza tarihinden itibaren 2 yıl içinde değer kaybı alınır. Şayet kazanız polis tutanaklı ve yaramalı bir kaza ise bu takdirde süreye uzayabilmektedir. Değer kaybı alınacak olan aracın kazada kusursuz olması veya kısmî kusurlu olması gerekmektedir. Söz gelimi % 50 oranında dağıtılan kusur oranında değer kaybı % 50 olarak alınabilmektedir.

Araç değer kaybı tazminatı hakkınızın tahsil edebilmeniz için aracınızda herhangi bir yaş sınırı yoktur, ancak aracınızın yaşının yüksekliğine göre değer kaybı miktarı düşmektedir.

DİKKAT ETMENİZ GEREKEN DİĞER HUSUSLAR NELERDİR?

Araç satışı gerçekleşmiş olsa dahi kaza yaptığı tarihte ruhsat sahibi kim ise değer kaybını kaza tarihindeki araç sahibi alabilmektedir. Kısacası aracın el değiştirmesi değer kaybı alınmasına engel değildir.

Karşı tarafın trafik poliçesinden talep edebileceğiniz hasar ve değer kaybı tutarı, trafik sigortasının teminat tutarı ile sınırlıdır.

Değer kaybı olarak alınan bedel Tramere Hasar Kaydı olarak işlememektedir.

KASKO SÖZLEŞMESİNDEN VE ZORUNLU TRAFİK SİGORTASINDAN DOĞAN HAKLARINIZ SADECE ARAÇ DEĞER KAYBI İLE SINIRLI DEĞİLDİR?

Aracınız trafik kazasına karıştığında kusur oranı doğrultusunda gerek kasko sözleşmenizden gerekse karşı tarafın aracının zorunlu trafik sigortasından doğmuş ve doğacak zararlarınızı tazmin edebilirsiniz.

Maddi hasarlı trafik kazası meydana geldiğinde sigorta şirketinden aracınızda oluşan değer kaybı talebinin ek olarak isteyeceğiz alacak kalemleri bulunmaktadır. Bu kalemler kısaca aracınızın tamirde geçen sürelerdeki kiralama ücreti, hasar gören araç ticari araç olması durumunda aracın işletilmemesinden doğan ticari kaybınız ve son olarak zarar gören parçaların onarımı mümkün olmaması halinde orijinal parçalar ile değişimidir.

Yaralamalı trafik kazası meydana geldiğinde araç sürücüsü ve yolcusunda meydana gelen zarar süreklilik arz eden iş göremezlik hali olması durumunda sigorta şirketinden kusur oranına göre maddi tazminat talep etme hakkınız bulunmaktadır. Ayrıca trafik kazası neticesinde ölüm meydana gelmesi halinde ölen kişinin yasal mirasçıları kusur oranı doğrultusunda destekten yoksun kalma tazminatı alabilmektedir. Diğer alacak kalemlerine bu başlık altında kısa bir giriş yaptık. Bir sonraki yazımızda bahsedilen alacak kalemlerini detaylarıyla birlikte siz değerli okurlarımızla paylaşacağız.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.