Üç Büyük Şehir ve Üçbin Köy Tarihten Nasıl Silinir? - MELİH BAKİ (KONUK YAZAR)

10.9.2020 00:31:00

Yıl 1887. Çin’in Hunan eyaletindeki Sarı Nehir (Huang Ho) 25 yıl içinde 9. kere yatak değiştirir. 28 Eylül 1887 yılında istikamet değiştireceği yolun da işaretlerini veriyordu. Nehir suları, kumlu ve çamurlu akıyordu. Suları kabarmıştı.

Bu durum bölgede yaşayan insanların ve yetkililerin fazla dikkatini çekmemişti ama 28 Eylül günü çıktığı kaynaktaki dağların karları erimeye başlamıştı. Nehir sürekli kabarıyordu. Sular, Ching-Chow yakınlarındaki bentlerde yükselmeye başladı. Derken aniden şehrin Güneybatı tarafında kalan bent sulara yenik düştü. Açılan gedikten fışkıran nehir, deliği 1-2 km uzunluğunda bir yarığa dönüştürdü. 30 km genişliğine varan sular, saatte 15 km hızla bütün düzlüğü sararak binaları temellerinden yıkıyor ve köyleri önüne katıp götürüyordu.

Hazırlıksız yakalanan insanlar, canlarını kurtarmak için daha yüksek alanlara kaçmaya çalışsa da kendilerinden daha hızlı hareket eden sel tarafından yutuluyordu.

Yoğun nüfuslu şehirlerde, binaların içinde kapana kısılan ya da suyun tazyikiyle duvarlara çarpan yüz binlerce kişi hayatını kaybetti. Akıntı bittiğinde ovalarda kurulu bulunan, 3 büyük şehir ve 3 bin köy yok olmuştu. Sonuç ise çok acıklıydı, tam 1,5 milyon insan hayatını kaybetmişti.

Hayatta kalmayı başaranlar da kıtlıktan kırılıyordu veya ölüyordu.

DOĞA anamız bir daha isyan etmişti; Hala daha akıllanmış değiliz. Verimli topraklarda, dere yataklarında yerleşim yerleri/merkezleri kurmaya devam ediyoruz.

(Kaynak: Kötümserin Tarih Rehberi KTP.)

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI