ANNELERİN SOSYALLEŞME HAKKI - MENEKŞE YÜKSEL ÖZBEY

12 Nisan 2018 Perşembe 12:10Biz genel olarak çocuk seven bir toplumuz, çocuk oldu mu olmadı mı, kızsa bir tane de erkek , erkekse bir dahakine kız, sonra kıza kız , erkeğe erkek kardeş , ne kadar çok olursa o kadar iyi....

Bu kadar sevmeye ve istemeye rağmen çocuk sesi pek sevmeyiz. Bulunduğumuz ortamda öyle bağırıp çağırma, koşuşturma, ağlama gibi çocuksu hareketlere dayanamayız. Çocuklara karşı hoşgörülü ve anlayışlı olamamamız nedeniyle çocuğuyla beraber insan içine karışmış annelere başta gözlerimizle ve sözlerimizle olmak üzere bütün hünerimizle kötü davranırız.

Geçen gün oğlumun okulunda bir seminere katıldım , bir annemiz 3 yaşlarında olan oğlunu bırakacak yer bulamadığı için beraber katılmıştı. Oğlumuz kendi yaşına göre inanılmaz uslu duruyordu ama annemiz defalarca yaşadığı toplumsal baskı yüzünden çok rahatsız oluyordu. Sonunda dayanamadı ve özür dileyerek ayrılmak istediğini söyledi. Ben hemen müdahele ettim tabii ki, hic rahatsız olmadığımı, orada bulunan herkesin çocuk sahibi olduğunu belirttim. Orada bulunan herkes de aynı fikirde olduğunu söyledi ve annemizi göndermedik. Bence günün en güzel anı ve anısı bu oldu.

Bizim toplumumuz kadınlara ve çocuklara hakettiği önemi vermedikçe, ileri gidemeyecek. Çünkü mutlu çocukları ancak mutlu anneler yetiştirebilir. Kendini toplumdan soyutlanmış hisseden , rahat edemeyen annneler nasıl mutlu olabilir ki?

Hepimizi bir kez daha düşünmeye , anlayış ve hoşgörüye davet ediyorum ki, uçakta ağlayan çocuğun annesine bakıp "offff" demeyelim. O kadın ister mi çocuğu ağlasın herkesi rahatsız etsin değil mi?

Hepimizin sevgiye ve anlayışa ömür boyu ihtiyacı var.

Sevgiler....

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI