Çember, kartvil, takla bir bakmışsın mutlusun - MENEKŞE YÜKSEL ÖZBEY

21 Haziran 2019 Cuma 09:24Ayşe öğretmenle tanışmamız, kızımın okul öncesi son yılında başlayan jimnastik sevgisiyle oldu. Geçen yaz bambaşka biriyken bu yıl çok değişti. Kendine olan güvenindeki artış anlayışını da artırınca hayatımız biraz daha rahatladı. Akşamları jimnastik hareketleriyle bize neşe kattı. Bu birkaç hareketin ona kattığı mutluluk beni şaşırttı. Bunun arkasında kendini o ana ve öğrencilerine teslim etmiş bir öğretmen olduğu kesindi. Teşekkürü hak ediyordu. Ben de öğretmenimize gönülden teşekkür etmeye gittim. Karşıma sırt çantasıyla oradan oraya koşturan genç ve çok çalışkan Ayşe Çevik çıktı...
Çocuklara yoğunlukla; jimnastik ve yüzme öğrettiği için biz de konuşurken bu iki spor dalında yoğunlaştık.
-Hocam ben iki çocuk yetiştiriyorum bu nedenle kendi tecrübelerim dışında her zaman öğretmenlerimizin fikirlerini de alıyorum. Kendi kafamız doğrultusunda gitmemek çocuğumuzun istekleri ve öğretmenlerinin görüşleri önemli olmalı mı spor eğitiminde? 
Spor eğitiminde de diğer her şeyde olduğu gibi "istek" ve "motivasyon" başarının anahtarı. Aileler hiçbir zaman "Ben yapamadım o yapsın" görüşünde olmamalı. Bu fikir çocuğu mutsuz eder. 
-Kendi isteğimizle çocuğumuzu elinden tuttuk jimnastiğe götürdük "Nasılsa alışır" dedik ama çocuğumuz bir türlü sevmedi alışmıyor nasıl davranalım? 
Bir işi, herhangi bir şeyi yapamıyor olmak başarısızlık değildir. Buna önce kendimiz ikna olursak çocuklarımıza da ona göre davranırız. Başka bir insandan bir konuda daha iyi ya da daha kötü olabiliriz. Hepimizin farklı özellikleri var. Bunu kabullenmek zorundayız. Bunu kabullenince yapamadı diye mutsuz olmadan çocuğumuzu daha rahat yetiştirebiliriz.
Hepimizin kalbinin ve ruhunun başka bir ritmi var. Müsaade edersek çocuğumuz bu ritmi yaşayabilir, kendini bulabilir. Çocuğun aklının ve kalbinin ritmini değiştirmeye çalışmamamız lazım.
-Jimnastiğe başlamanın ideal yaşı nedir hocam biz anneler bunu hep merak ediyoruz ...
Jimnastiğe ve sporun diğer dallarına başlamak için çocuğun gelişimi çok önemli. Jimnastik eğitiminde öngörülen ideal yaş 3.5-4, fakat bununla beraber, çocuğun kural kavramı ve algısı gelişmiş olmalı. Kural kavramı oluşmadıysa beklemek gerekli. 
-Jimnastikte çocuklarımızı nasıl destekleyelim? 
Jimnastikte bazı çocuklar bazı hareketleri 1 yılda öğrenemez bazı çocuklar 10 dakikada öğrenir. Karşılaştırma yapmak çocuğun kalbini ikiye böler. Evde basit bir jimnastik minderi bile çocuğa gerekli ortamı sağlamaya yeter. Çocuğun öğrenmesini karşılaştırma yapmadan ve motivasyonunu kırmadan desteklemek gerekir. 
-Hocam yüzme konusuna gelirsek, bebeklere yüzme öğretilmesiyle ilgili fikirlerinizi merak ediyorum. 
Bebeklerin yüzme eğitimini ticari buluyorum. Anne baba rahatlıkla bebeklerine suyu sevdirebilir. Kendi yapacakları işi başkasına yüklemiş oluyorlar sadece...
-Yüzmeye çabalayan çocuğa yapılan en büyük yanlış nedir sizce? 
Yüzmede gözlemlediğim en önemli şey "boğulma" kelimesinin yanlış kullanılması. Bu kelimeyi lütfen kullanmayalım. Onun yerine "suya battı", "su yuttu" diyebiliriz. "Boğulma" tabirini duyan çocuk her zaman "boğulur muyum?" korkusu yaşar. 
-Yüzme öğrenmek için kaç yaş ideal sizce? 
5 yaş kritik bir yaş, kasların güçlü olması gerekiyor. Çocuk yeterli gelişimi gösterdiyse rahatlıkla yüzebilir. Yüzmek için yeterince güçlü değilse önce jimnastikle güçlendiriyoruz. 
-Ben konuyu yine matematikle sonlandırmak istiyorum hocam atalarımız "Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur" derler. Sizce sporla matematik arasında nasıl bir bağ olabilir. 
İnsan, içindeki mutluluğu yakaladıysa aritmetik ve sayısal verilere kolaylıkla odaklanabilir. Çocuklarda da bu geçerli bence...
Günümüz modern dünyasında sektörleşen yoga, plates, reformer, sayısız seramik ve resim atölyesi, stantlar, kozmetik mağazaları, kafeler, restoranlar ve daha neler neler hepsi insanların mutlu olması için fakat iç huzurumuzu yakalayamamışsak 50.000 TL’lik çanta ya da 1 trilyonluk araba bize1 balon kadar mutluluk vermez. Yani mutluluk parayla satın alınamaz...
Spor, müzik, sanat, sevmek, güneş, yağmur ve niceleri mutluluğumuz için var...
Mutlu olduğumuz şeyi bulmamız ve mutlu olduğumuz yerde olmamız dileklerimle...

ozbeymenekse@hotmail.com

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI