Çocuğum yetenekli mi, zorlamayla yetenek gelişir mi? - MENEKŞE YÜKSEL ÖZBEY

17 Mayıs 2019 Cuma 09:38


Gönül ister ki çok güzel piyano çalsın neredeyse küçük Fazıl Say olsun, denizde balık gibi yüzsün, basketbolda harikalar yaratsın hem yazısı çok güzel olsun hem de oldukça fazla kitap okusun. Gönül istiyor ama bakalım o istiyor mu? 
Bizim hayallerimizin küçük sanatçısı belki de sanatla ilgilenmek istemiyor. Zorla yüzmeye, baleye götürmek istiyoruz ama pek de keyifli görünmüyor kendimizi çok çaresiz ve kırılmış hissetmemiz doğru mu yoksa oluruna mı bırakalım, ne yapalım? Ben de kızımın jimnastik ya da bale yapmasını istiyorum ama kendisi böyle bir ortamda bulunmak istemiyor. Sadece okuldaki jimnastik ve yüzme dersinden çok keyif alıyor. Öğrendiği hareketlere akşamları evde devam ediyor. Okul öncesi dönemde ve oyun çocuğu olduğu için elbette elinden tutup kendi isteğim doğrultusunda onu jimnastik ya da baleye götürmüyorum. Okulumuzdaki çok kıymetli jimnastik öğretmenimiz Ayşe Çevik ile bu konuyu paylaştığımda düşüncemi konunun uzmanı olarak onayladı. Şimdilik okuldaki derslerle yetinmeye devam ediyoruz. Yoksa gönlüm ne diyor "Keşke madalyadan madalyaya koşsak" ama bu benim gönlüm, kızımın değil.
Çocuklarımıza davranışlarımız çok hassas terazilerden geçmeli ki kişilikleri oluşurken bizim egomuz altında ezilmesinler. Kolay görünen zor bir davranış şekli bu, uygulamak için büyük çaba gerekiyor.
Ben mi istiyorum, çocuğum mu istiyor? sorusuna, doğru cevabı vermeden harekete geçmememiz gerekiyor. 
Müzik eğitiminde de okul öncesi dönemdeki çocuğumuzu zorlamamız en doğrusu.
Aktör gurubunun bateristi ve Müzik Atölyesi'nin değerli hocası Okan Akkuzu da bu konudaki görüşlerini bizimle paylaşarak bizi aydınlattı; 
Kaç yasında müzik eğitimine başlanmalı? 
Enstrümana başlama yaşı konusunda çeşitli fikirler olsa da pedagogların tercih ettiği bir yaş aralığı mevcut. Özellikle çocuğun konsantrasyonunu dikkate alarak 4–5 yaş civarında müzik eğitiminin başlayabileceğini belirtiyorlar. Özel öğrenme güçlüğü (disleksi) ya da dikkat bozukluğu ve benzeri özel durumlar hariç ideal yaş için 5–6 yaş civarı diyebiliriz…
Çocuklarımızın Yetenekli olup olmadıklarını nasıl anlarız? 
Bana göre Ritmik zekalı ve yetenekli çocuklar şu şekilde anlaşılır:
- Ritmik olarak konuşur veya ritmik hareket eder.
- Çevresindeki seslere karşı çok duyarlıdır.
- Müziğe eşlik eder.
Ve görsel zekaları oldukça kuvvetlidir.
Bu arada kesinlikle yeteneksizim diye vazgeçmemelisiniz, başarılı olmanın tek unsuru yetenek değildir, gerçekten istekli olan, tutkulu olan herkes, istediği konuda başarılı olacaktır!

ÇOCUĞUNUZA ENSTRÜMAN ÇALMASI İÇİN BASKI YAPMAYIN! 
Aileler, çocuklarının her zaman en iyi eğitimi almasını ister. Bu istek çocuklar üzerinde her zaman doğru etki yapmayabilir. Yani çocuğunuz için bir karar verirken onun isteklerini de mutlaka dikkate almalısınız. Çocuğunuz hangi müzik türünü seviyor, hangi müzik aletini çalmak ister, bu konuda yeteneği ve isteği var mı? Bunlar çok dikkat etmeniz gereken sorulardır. Çocuğunuza baskı yaparak birden fazla müzik aleti eğitimi aldırmak doğru bir yaklaşım değildir. Bu konudaki bir uzmanla görüşerek, çocuğunuzun fiziki yapısına uygun olan enstrümanlar arasından seçim yapmak en doğru yaklaşım olacaktır. Eğer çocuğunuza sevmediği bir enstrüman için eğitim aldırtırsanız ona yarardan çok zarar ve zaman kaybı vermiş olursunuz.
Her birimiz 40'a yakın yetenekle dünyaya gelirmişiz. Çocuklar çeşitli derslere sanat ve spor aktivitelerine başlayıp başlayıp bırakabilirler. Bu onların yetenekli, yeteneksiz ya da isteksiz olduğunu göstermez. Önlerinde yepyeni pencereler açılıyor ve hepsini deneyerek neyi sevdiğini hangisiyle mutlu olduğunu keşfediyor sadece bunu gösterir. Biri lisede diğeri anaokulunda iki çocuğu olan bir anne olarak ben de bunun doğruluğunu yaşayarak öğrendim. İlkokul ve ortaokuldan sonra lisede artık çocuğumuz tam olarak ne istediğini bilen bir birey oluyor.  
Çok yetenekli bir insanla çok istekli ve çalışkan bir insan arasında, sadece %20 fark oluyormuş. Yani ben resimde, “çok yetenekliyim, sen de hiç yok öyle çok çalışıyorsun ki neredeyse benim gibi resim yapıyorsun...” İstek yeteneği yakalıyor...
Bu yüzden telaşlanmayalım ve zorlamayalım ki çocuklarımız kendi yollarını kendi kalpleriyle bulabilsinler.

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI