EĞİTİM EŞİTTİR TERBİYE - MENEKŞE YÜKSEL ÖZBEY

1 Haziran 2018 Cuma 09:34Biz insanlar dünyaya geldiğimiz zaman kendi türümüzün yarattığı medeniyetin ve medeniyetsizliğin bütün nimet ve külfetlerinden nasibimizi alırız. Eğitim denince aklımıza hemen okul sıraları gelse de, eğitim yalnızca okulla sınırlı değildir. Toplumda yer edinmemiz için gereken bilgiyle donanmak gelenek ve göreneklerimizi öğrenmek eğitimdir. Okullarda örneğin ; "2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı Başladı" denir. Buradaki öğretim tabii ki matematik, türkçe gibi akademik derslerdir fakat eğitim ne yazık ki öyle kolay olmamaktadır. Öğretmenlerimizin tahtaya yazarak, kendini paralayarak öğretebileceği bir şey değildir. Çünkü ailede başlar.

Nazi Almanyasını örnek veren bazı yazarlar , oradaki katliamları gerçekleştiren insanların en eğitimli doktorlar, mühendisler gibi meslek gurupları olduğuna dikkat çekmiştir. İçinde insani duygularımız olan öncelikle vicdan, şefkat ve dürüstlük olmayan bir eğitim rahatlıkla bu şekilde tehlikeli bir silaha  dönüşebilir. Bu kadar uç bir örnek vermek istemezdim ama başka türlü anlatamadım.

Nazi Almanyasından günümüz dünyasına gelirsek, neredeyse o kadar vicdansız insanların halen varolduğunu da görebiliriz.

Şu anda toplumumuzun nasıl birbirine karşı saygısız ve acımasız olduğuna siz de benim gibi hayret ediyorsanız, emin olun sebebi eğitimdeki yanlışlıklar ve korteksi gelişmemiş insanlardır. Beynimiz eğitilmişse, normalse, yaban hayvanı gibi davranacağımız anlarda korteksimiz bizi durduracak , toplumsal olarak kabul gören saygı seviyesine getirecektir fakat korteksimiz halen mağara devrinde kalmışsa bizi  mağara insanına dönüştürecektir.

Yani kısaca eğitim eşittir terbiyedir.

Bu vesile ile eğitim eki ile Adana'ya yeni bir soluk getiren gazetemizi kutlar; okurlarımıza

saygılar sunarım...


Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI