İYİ Kİ ANNEM ÇALIŞIYOR - MENEKŞE YÜKSEL ÖZBEY

24 Ekim 2017 Salı 11:28

Bizim gibi ataerkil toplumlarda kadınların büyük çoğunluğu meslek sahibi olabilecekken olamıyor. Ev işleri, çocuk, yaşlı bakımı gibi işlerin altında kendine özel hiçbir şey yaşayamadan ömrünü tüketiyor.

KAGİDER'in araştırmasına göre, meslek sahibi olduğu halde anne olduktan sonra işini bırakmak zorunda kalan kadınlarımızın da %60 ı, işine geri dönmek istiyor. KAGİDER'in (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği) "İyi ki Annem Çalışıyor" adlı farkındalık kampanyası ile işe geri dönmek isteyen anneler destekleniyor.

Çalışan anne olmak aynı zamanda kalbi sıkıştıran bir şeydir. Aklınızın bir tarafı sürekli çocuğunuzda kalır. Sürekli vicdan azabı ve yetersizlik duygusuyla mücadele etmek zorunda kalırsınız. Bütün çalışan anneler bunları bilir.

KAGİDER de bildiği için, çalışan anne olmanın olumlu yönlerini ön plana çıkarmış. Yaptıkları uzun görüşmeler sonucunda, anneleriyle gurur duyan, ayakları yere daha sağlam basan, kadın-erkek eşitliğine inanan çocuklar ve gençlerin varlığıyla; mutlu çocuk yetiştirmek için annelerin kendilerinden vazgeçmesine gerek olmadığını bir kez daha görmüşler. Keşke bunu biz anneler de anlasak ve bu vicdan azabından, suçluluk hissinden kurtulup rahatlasak.

Kuru kuruya konuşup yazmak kolay olsa da hayatın gerçekleri, güvenilir kreşler, kreşlere yeten maaşlar, serviste unutulmayan çocuklar, erkeklerin de ev işlerine katılması, her işe kadınların koşturmamasıdır. Yoksa kadın hem işte hem evde çalışıp bir de aklı evladında kalarak insanlıktan çıkar ki bunun üstüne nasıl mutlu olsun.

Mutlu anne, mutlu çocuk, mutlu toplum bunlar olmadan ancak hayal olur. Vicdan azabı çekmeden, eve gidince başlayacak olan 2.mesaisini düşünmeden çalışmak her annenin hakkıdır... Sevgiler... 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI