Seveceğiniz bir kitap mutlaka vardır - MENEKŞE YÜKSEL ÖZBEY

29 Haziran 2018 Cuma 09:27


Aylardır beklenen yaz tatili geldi, hatta geldi de geçiyor bile ... Tatillerde çocuklarımızın bizden en fazla duyduğu söz "Kitap oku", biz böyle söyledikçe ne kadar bunalıyorlar ne kadar kitaptan kaçmak istiyorlar bir bilsek bir daha söylemezdik.

İlköğretim ve orta öğretimdeki çocuklarımız bizim neslimizden çok farklı olarak yetişiyorlar.

Hayata bakışları bizim anladığımız şekilde değil çok daha geniş, neden sonuç ilişkisine dayalı.

"Kitap oku" deyince hemen içinde "Neden okuyum ki?" sorusu beliriyor.

Televizyon var, internet sonsuz zaten eğleniyorum neden okuyum?

Bu yüzden onlara hiç çaktırmadan kitaplar dünyasına alıştırmamız lazım.

Neden okumaları gerektiğini masal anlatır gibi anlatmalıyız, öğüt verir gibi değil.

Bütün her şeye rağmen, eğer çocuğumuz bizim de okuduğumuza şahit olmuyorsa boşuna kürek çekiyoruz demektir, unutmayalım.

Boşuna kürek çekmeyelim, kitaplar dünyasını sevdirelim, okuduğumuzu anlamak, dinlediğimizi anlamakla aynı, anlamazsak sağlıklı iletişimden gittikçe uzaklaşıyoruz.

Günümüz çocukları hep eğlenceli zaman geçirmeyi tercih ediyorlar ve benim de 2 çocuk annesi olarak gözlemlediğim kadarıyla macera ve bilim kurgu tarzı kitapları çok seviyorlar.

Kitaplarda da çok okunan moda olan kitaplar var diyebiliriz.

Çocuklarımızı kendi seçtiğimiz kitapları okumaya zorlamak yerine kişisel zevklerine bırakırsak; belki en başta bizim için bunu okuyacağına şunu oku kategorisine giren kitapları okuyacaklar ama zaman geçtikçe bir de bakmışız o dünya onları teslim alacak, yelpaze genişledikçe genişleyecek.

Çünkü okumak böyledir, biraz daha biraz daha bilmek, o dünyada hikayenin içinde kaybolmak isteriz. Görürüz ki bizim gibi sıkılan, ağlayan, gülen, hor görülen, hayallerine kavuşan, hayalleri yıkılan, ayrılıklar yaşayan, sıla özlemi çeken başkaları da var.

Dünyada duyguları dalgalanan, başı dönen, yeniden doğan, gitmek isteyen, koşan, coşan tek biz değiliz.

İşte o zaman kitaplar dünyasına girdik demektir.

Yalnız olmadığımızı hissettik demektir.

Çocuklarımızın bizden farklı kişilikleri olduğunu unutmadan seçimlerinde serbest bırakalım ki sevecekleri hikayeleri bulup yaşasınlar.

Eğer biz de aynı kitabı okuyup yaşarsak çocuklarımız çok mutlu oluyor, kim böyle bir paylaşımdan mutlu olmaz ki?

İyi yazlar, iyi tatiller dilerim...

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI