Sosyal Sorumluluk Gerekli mi? - MENEKŞE YÜKSEL ÖZBEY

5 Mart 2015 Perşembe 18:17

Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) sürdürülebilir kalkınma kavramı ile birlikte gelişen ve iş modellerinin merkezine yerleşmeye başlayan ve toplumdan aldığını topluma verme anlayışını yansıtan bir yaklaşımdır. Kurumsal Sosyal Sorumluluk Kavramı ilk kez 1953’de Howard Bowen’in Socıal Responsibilites of the Businessman adlı kitabında yer almıştır. Bu kavram 1990’ lı yıllarda popülerlik kazanmaya başlamıştır. KSS ile şirketlerin marka değeri yükselir, çalışan kalitesi yükselir, çalışan markasının gelişmesine katkı sağlar, verimlilik ve kalite artar, kamuoyunun ve kural koyucuların şirketlerin görüşlerine önem vermesi sağlanır.

 Bu faaliyetler firmaların hedef kitleleriyle iletişime geçmelerini kolaylaştırır. Sosyal paydaşlar nezdinde firmanın daha güvenilir ve tercih edilir kurumlar olmasını sağlamaktadır.

 Ülkemize dönecek olursak,  gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projelerinin gün geçtikçe çoğalması çok sevindirici. Bu projeleri gerçekleştiren firmaların da toplum nezdinde yeri bir başka oluyor tabii ki. Citibank 50 İlde 50 Kütüphane, Dermalogica: Kadın girişimcilere destek.(Satılan seçilmiş 5 üründen 1$ fon aktarma), Türk Telekom:          Braille Alfabesi ile hazırlanmış abonelik sözleşmesi, Toyotosa: Çocuklara oyunla “Trafikte Saygı”yı öğretiyor. ETİ: Çölyak hastaları  için geliştirdiği ürün yelpazesi. İş Bankası:1 milyon karneye 2 milyon kitap hediye. Avon: Yıllardır meme kanseriyle mücadele için hastanelere tarayıcı cihaz alıyor. Kampanyası hiç bitmiyor.Koç Holding : Meslek Lisesi Memleket Meselesi gibi sayısız projesiyle daima örnek bir topluluk.  Böyle firmaları kim sevmez ki?

 

Daha sayılacak çok fazla sosyal sorumluluk projesi bulunuyor. Konumuzla alakalı olarak, benim en fazla takdir ettiğim “Baba Beni Okula Gönder” , “Kardelenler” gibi eğitimle ilgili projeler, şahsen katılmış olduğum fakat tamamlayamayıp bir başka bahara bıraktığım AÇEV’in  yetişkinlere okuma yazma kursları gibi geç kalanlara eğitim projeleri toplumumuzun yüz akıdır. Kendimizi bir defalığına sosyal projelerden faydalanan bir insanın yerine koyabilirsek önemini daha iyi anlayabiliriz.

 

Bir başka yazı konusu olacak kadar eşsiz “Oyuncak Kütüphanesi” ise galiba sosyal projelerin en güzellerinden. Oyuncağı olmayan minik kalpleri güldürenlerse üniversite öğrencisi ablalar, ağabeyler.Benim işim bana yeter ne işim var bir de sosyal sorumlulukla demeyenler sayesinde bu işte de dünyanın çok gerisinde kalmış olmamıza rağmen yüzümüz biraz da olsa gülmekte… Teşekürler yüzümüzü güldürenlere…

Menekşe Yüksel Özbey

ozbeymenekse@hotmail.com

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI