Temiz insan temiz dünya - MENEKŞE YÜKSEL ÖZBEY

14 Eylül 2018 Cuma 11:37

Uzun süren bayram tatili biteli günler oldu. Tatil bitti ama özellikle sahillerimizde izi kaldı.

Biz bu yaz çevremize olan duyarsızlığımızı, ne kadar pis insanlar olduğumuzu bütün dünyaya doya doya gösterdik.

Tatilciler diyemeyeceğimiz insan güruhu yedi içti, yiyip içtiği her şeyin paketini, poşetini, pisliğini öylece bırakıp gitti. Bu durumu nüfusumuzun çok kalabalık olmasıyla bağdaştırıp kendi kendime teselli olmak isterdim ama çok kalabalık, daha daha kalabalık ülkelerin ne kadar temiz olduğunu bildiğim için teselli olamıyorum.

Ülkemizdeki kadınlara bir sorun "Ey kadınlar temiz miyiz?" Cevap "Çooook titiziz, çooook temiziz" peki bütün kadınların çok titiz olduğu bu memlekette neden heryer bu kadar pis. Çocuklar kendi bezlerini kendileri değiştiremediğine göre o bezleri kim ormana attı? Demek ki bir gurup hanfendi hiç de titiz değilmiş değil mi?

Bazı insanlarımızın kendisini kaybetmişliği, eğitimsizliği ve gelişigüzel yaşam kültürü, insanca yaşamak isteyen diğerlerini rahatından huzurundan ediyor.

Kendi kendime sordum;

"Ben neden yere çöp atmıyorum ve neden benim çocuklar da benim gibi yere atmıyor" Çünkü ben 80'lerin Türkiye'sinde her hafta okul bahçesinde çöp toplatılan okullarda yetiştim. Yere çöp atmanın utanç verici bir medeniyetsizlik göstergesi olduğunu öğrendim. Dışardaysam, uygun bir yer yoksa çantamda ya da cebimde taşırım. Arabamda gezdirir, müsait yerde toptan atarım. Benim çocuklar küçükken hop yere atardı elbette, her seferinde yerden aldırdığım, nice eziyetlerle ellerinde çöp kutusu arattığım için artık at deseniz de atamazlar o iş bizde bitti çünkü...

Gittikçe grileşen ülkemizin "Amaaan ben mi kurtarıcam dünyayı" demeyen daha fazla insana ihtiyacı var.

2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı ülkemize hayırla uğurla gelsin, hoş gelsin...

Daha eğitimli, daha insanca, tertemiz günlerimiz olsun...

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI