TEOG'U KAYBETTİK HÜKÜMSÜZDÜR - MENEKŞE YÜKSEL ÖZBEY

19 Ekim 2017 Perşembe 14:15

Kuş olmayı , insan olmaya tercih ettiğimiz günler çoktur. Ben de bu aralar kuş olsam , çocuklarıma "Bak evladım bu gökyüzü, buna ağaç derler, şuradan yavaşça uçacaksın" gibi hayatla ilgili şeyleri güzel güzel anlatsam diye aklımdan geçiriyorum.

Fakat benim anlatacaklarım böyle olamıyor. Daha 1 ay önce oğlum bana "TEOG annesi ol, herkes oluyor sen neden olmuyorsun" diye sitem ediyordu ki, bir sabah uyandık, TEOG yoktu. Geçen yılsonu 8.sınıf konularına çalışmaya başlayan bu yılın TEOG öğrencilerinin hepsi sandalyesi altından çekilmiş gibi oldu.

Düşünün saatte 170 km hızla giden bir arabanın iki lastiğini çıkardık. Futbol maçında ilk yarı takımı 5 kişi bıraktık. Çocuk tam su içiyordu ki bardağı elinden aldık. Yarı yolda bıraktık. En azından bu yıldan sonra sistem değişecek olsaydı hazırlıklar ona göre yapılırdı. Oğlum 8. sınıf, bu çocuk yıllardır test çözdü.

Şu anda da TEOG hazırlık için aldığımız test kitapları mevcut. Oysa ki MAUS, MAUS öyle mi ya, açık uçlu sorular birbirini kovalar... Burada veli, kendisinin okul hayatını çok sevmesine rağmen; çocuklarının okul hayatında hakikaten her şeyden yılmıştır. Konunun gidişatı öyle saçmadır ki 4+4+4, el yazısı, SBS, TEOG, MAUS vs... sistemleri yaşamaktan, yazarken bile toparlayamamaktadır ama oğlu ona soran gözlerle melül melül bakarken bir şeyler söylemek zorundadır... Çalışmalıyız oğlum, öğrenmeliyiz, kim ne derse desin, tek bir doğrumuz var o da bilim ve ilim.

Dil bilgisini bilmen gerek, dilimizi bilirsek rahatlıkla kendimizle gurur duyabiliriz. Matematik öğrenmezsek yaşayamayız, çalıştığın bütün dersler birbirinden önemli. Hiç sınav olmasa da, her gün sınav olsa da, sen kendin için çalış" der. Ne desin... Bir de annelerden ricam var sadece "Anne" olun.

Bakın anneliğin içinde zaten fazlasıyla her şey var hem de istemediğiniz kadar. Şunun başına bir şey eklemeyin vallahi daralıyorum. Sınıf Annesi, TEOG Annesi gibi tamlama yapmayın. Sınavın adı MAUS olursa kurban olayım MAUS ANNESİ olmayın, bir ben olmuyorum benim çocuk darılıyor sonra... Hoşçakalın ... 

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI