Adana Donüyür Donüyür - MERT ER

12 Şubat 2020 Çarşamba 00:18

İklim, bir yerde uzun bir süre boyunca gözlemlenen sıcaklık, nem, hava basıncı, rüzgâr, yağış, yağış şekli gibi meteorolojik olayların ortalamasına verilen addır. Bu iklimsel olayların  bütününe de mevsim adı verilir. Bizler 1 yıl içerisinde 4 mevsim yaşarız.

Malum mevsim olarak kış, kış mevsimi içerisinde de çetin olan Şubat ayının zemheri adı verdiğimiz soğuğunu yaşamaktayız. Adana’mız, Türkiye üzerindeki kışı en ılık yaşadığımız şehirlerin başında yer alır. Ama şu sıralarda Adana soğukla imtihan olmakta. Neredeyse gündüzleri -1'e varan hava koşullarına doğru adeta olimpiyat koşucusu gibi koşarak hızla ilerlemekte. İnsanlar bu hava koşullarına alışkın olmadığı için çok zorluk çekiyorlar.
Bir de kışın Adana dışına çıkmayan insanların kış lastiği de yok. Bu grubun içinde ben de varım. Bizim Adanalı hemşerilerimiz hiç böyle yollarının buzlanmasına alışkın değildir. Bizler bilmeyiz kış ayının buzlu ve karlı yollarında araba sürmeyi. Bilmeyiz yolların buzlanmasından dolayı kayıp düşmeyi. Bilmeyiz kartopu oynamayı, kızak üzerinde kaymayı. Bilmeyiz kapı önünü kürekle temizlemeyi. Bilmeyiz kar yığını altında kalmış arabayı temizlemeyi. Bilmeyiz kar yağışının şiddetinden dolayı okulların tatil olmasını.
Bir de dışarıda hayvanlar var. Hayvanlar bu kış ayının eziyetini en çok çekenlerdir. Soğuktan dolayı, yerlerdeki su birikintilerinin donmasından dolayı hayvanlar su içemiyorlar maalesef. Adana gibi ılıman bir iklimi olan şehir için de aynısı olması ayriyetten üzücü. Adana’daki hayvanlar da bu çetin soğuklardan nasibini aldı.
Niyetim isyan değil hâşâ.  Her şeye kudreti yeten, her işinde muktedir olan Allah'ın elinde ipler. Onun takdiridir elbette. Benim niyetim sadece olan olaylar üzerindeki yorumumu paylaşmaktır. Ama şu da bir gerçektir. ADANA DONÜYÜR DONÜYÜR

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI