Artık Fatih’in Kemikleri Sızlamayacak - MERT ER

23 Temmuz 2020 Perşembe 01:09

Ayasofya Camisi, tarihteki başarımızı simgeleyen en önemli eserlerden bir tanesidir.

Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından, 532-537 yılları arasında İstanbul'un tarihî yarımadasındaki eski şehir merkezine inşa ettirilmiş bazilika planlı bir patrik katedrali olup 1453 yılında İstanbul'un Osmanlılar tarafından fethedilmesinden sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından camiye dönüştürülmüştür. 1935 yılından 2020 yılına kadar müze olarak hizmet vermiştir. Tarih  24.07.2020'yi gösterdiğinde onca yıllık içimizdeki özlem, içimizdeki hasret çok şükür son bulacak.

Fatih Sultan Mehmet; "Allah'ın yarattıklarından Allah'a ve O'nun rüyetine iman eden, ahirete ve onun heybetine inanan hiçbir kimse için, sultan olsun, melik olsun, vezir olsun, bey olsun, şevket ve kudret sahibi biri olsun, hâkim veya mütegallib (zalim ve diktatör) olsun, özellikle zalim ve diktatör idareciler tarafından tayin olunan, fâsid bir tahakküm ve bâtıl bir nezaret ile vakıflara nâzır ve mütevelli olanlar olsun ve kısaca insanlardan hiçbir kimse için, bu vakıfları eksiltmek, bozmak, değiştirmek, tağyir ve tebdil eylemek, vakfı ihmal edip kendi haline bırakmak ve fonksiyonlarını ortadan kaldırmak asla helal değildir! Kim ki, bozuk teviller, hurafe ve dedikodudan öteye geçmeyen bâtıl gerekçelerle, bu vakfın şartlarından birini değiştirirse veya kanun ve kurallarından birini tağyir ederse; vakfın tebdili ve iptali için gayret gösterirse; vakfın ortadan kalkmasına veya maksadından ve gayesinden başka bir gayeye çevrilmesine kast ederse, vakfın temel hayır müesseselerinden birinin yerine başka bir kurum ikame eylemek (temel müesseselerden birinden taviz vermek) ve vakfın bölümlerinden birine itiraz etmek dilerse veya bu manada yapılacak değişiklik veya itirazlara yardımcı olur yahut yol gösterirse; veya şer'i şerife aykırı olarak vakıfta tasarruf etmeye azim eylerse, mesela şeriata ve vakfiyeye aykırı ferman, berat, tomar veya talik yazarsa veyahut tevliyet hakkı resmi yahut takrir hakkı resmi ve benzeri bir şey talep ederse, kısaca batıl tasarruflardan birini işler yahut bu tür tasarrufları tamamen geçersiz olan yazılı kayıtlara ve defterlere kaydeder ve bu tür haksız işlemlerini yalanlar yumağı olan hesaplarına ilhak ederse, açıkça büyük bir haramı işlemiş olur, günahı gerektiren bir fiili irtikâb eylemiş olur. Allah'ın, meleklerin ve bütün insanların laneti üzerlerine olsun. Ebediyen Cehennemde kalsınlar, onların azapları asla hafifletilmesin ve onlara ebediyen merhamet olunmasın. Kim bunları duyup gördükten sonra değiştirirse, vebali ve günahı bunu değiştirenlerin üzerine olsun. Hiç şüphe yok ki, Allah her şeyi işitir ve her şeyi bilir." diyerek bu yapının bozulmasına ve amacı dışında kullanılmasına kesinlikle karşı çıkmıştır.

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) İstanbul'un fethini müjdelemiştir. ''Kostantîniyye elbette fetholunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır! Onu fetheden askerler ne güzel askerlerdir.'' (Ahmed bin Hanbel, Müsned; c.4, s.335) demiştir. Sene 1453'ü gösterdiğinde Fatih Sultan  Mehmet ve Osmanlı ordusu Kostantîniyye yani İstanbul'u fethetmişlerdir.  Böylece peygamberimizin övdüğü kişiler olduğunu göstermişler; bu şerefe nail olmuşlardır.
Fatih Sultan Mehmet Allah'ın velisidir. En Önemli delil ise Hadis-i şerifte kendisinden bahsedilmesidir. 1935'ten bu yana maalesef böyle bir liderin, böyle bir insanın kemiği sızlatıldı. Böyle bir veliye bu yapılmamalıydı. İnşallah  bundan sonra  Ayasofya Cami'nin kıymeti bilinir, ülkemizdeki kaosların kalkmasına vesile olur.

(https://tr.wikipedia.org/wiki/Ayasofya)
(https://www.haber7.com/tarih-ve-fikir/haber/1154116-fatih-sultan-mehmetin-ayasofya-bedduasi)

Görüşlerinizi Bildirin

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI